Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Zapomnieli o parkingu przy remizie?

22.11.2018 19:00 | 2 komentarze | juk

Przy nowej strażnicy w Marklowicach obecnie jest tylko dziesięć miejsc parkingowych. Zdaniem tamtejszych radnych to o wiele za mało, dlatego apelują u władz gminy o ich zwiększenie.

Zapomnieli o parkingu przy remizie?
Nowa strażnica jest nowoczesna i funkcjonalna, ale zdaniem radnych znajduje się przy niej zbyt mało miejsc parkingowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku kwietnia rozpoczęto budowę nowej strażnicy w Marklowicach. Po sześciu miesiącach od wbicia pierwszej łopaty prace zostały zakończone. Z tej okazji w połowie października odbyły się jej drzwi otwarte, podczas których tamtejsi ochotnicy mogli pochwalić się przed mieszkańcami swoją nową siedzibą. Okazuje się, że czegoś przy nowej remizie brakuje, a przynajmniej brakuje według niektórych radnych.

W trakcie październikowej sesji władze gminy odniosły się do wcześniej zgłoszonego przez komisje infrastruktury technicznej i rozwoju oraz spraw społecznych wniosku dotyczącego wykonania parkingu na działce sąsiadującej przy nowej OSP. Gmina zakupiła ją kilka miesięcy temu. - Nabycie dodatkowego terenu nie było przeznaczone pod parking. Teren został dokupiony dla potrzeb strażaków m.in. na ćwiczenia i imprezy na wolnym powietrzu - tłumaczył radnym Piotr Galus, zastępca wójta Marklowic. - Jeśli zostaną wyartykułowane uzasadnione potrzeby, wtedy temat parkingu zostanie podjęty i będzie realizowany - dodał. Kilkoro radnych nie zgodziło się ze zdaniem Galusa. - Dobrze pamiętam, że dyskusja o stworzeniu parkingu na dokupionej działce była - mówił radny Gabriel Rduch. Poparli go radni Marian Filipowski, Piotr Burszczyk i Piotr Zając dodając, że jest wielka potrzeba wykonania dodatkowych miejsc parkingowych w tym miejscu. Zważywszy na to, że aktualnie przy remizie znajduje się ich tylko dziesięć. W wyniku dyskusji radni podjęli wniosek o wprowadzeniu do planu inwestycyjnego na następny rok zadania dotyczącego budowy parkingu przy nowym budynku OSP. Ile miejsc miałby obejmować? O tym zdecyduje nowa rada po konsultacjach ze strażakami. Przypomnijmy jednak, że podczas nadzwyczajnej majowej sesji, kiedy radni opiniowali koncepcję budowy strażnicy, dyskutowali również o przeznaczeniu nabywanej wówczas działki obok OSP. Co ciekawe, w trakcie dyskusji padło zapewnienie od włodarzy, że teren będzie przeznaczony pod zabudowę elementów plenerowych oraz... pod parking. Widocznie podczas planowania infrastruktury towarzyszącej strażnicy, zapomniano o planach związanych z miejscami parkingowymi.

Nowa marklowicka strażnica mieści się przy ul. Krakusa. Jest nowoczesna i funkcjonalna. Nowy obiekt posiada szatnię oraz pełny węzeł sanitarny (czego w poprzedniej remizie najbardziej brakowało), a w kotłowni znajduje się ekologiczny piec CO na gaz. Jest także sala bankietowa, w której mieszkańcy, jak i strażacy będą mogli organizować różnego rodzaju uroczystości na ponad 70 osób. Budynek wykonany jest w takiej technologii, aby w przyszłości umożliwić ewentualną rektyfikację (prostowanie bryły obiektu). Wokół remizy, prócz dziesięciu miejsc parkingowych znajduje się również kilka elementów siłowni na wolnym powietrzu. Przekazanie obiektu strażakom nastąpi w pierwszym kwartale 2019 r.

(juk)