Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Uroczyście w Zespole Szkół nr 1 w Rybniku

13.11.2018 11:23 | 0 komentarzy | kama

V Dzień Patrona Szkoły, który w tym roku łączył się z takimi doniosłymi wydarzeniami jak 60. rocznica nadania szkole imienia Powstańców Śląskich oraz 100. rocznica wybicia się Polski na Niepodległość, to już historia.

Uroczyście w Zespole Szkół nr 1 w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obchody, które miały miejsce 9 listopada uświetnili swą obecnością wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz oraz dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast . Ton całej uroczystości nadał dyrektor szkoły Tadeusz Chrószcz.

Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu przez Samorząd Szkoły kwiatów pod tablicą pamięci, wyróżniono 5 najaktywniejszych uczniów, działających w ramach szkolnego projektu „Szlakiem Powstań Śląskich”. Obok statuetki wręczonej przez dyrektora szkoły, specjalne nagrody ufundowała dla nich również dyrektor Muzeum Śląskiego.

Zgodnie z wolą Minister Edukacji Narodowej o godz. 11.11 na korytarzach szkolnych wybrzmiały 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym sposobem szkoła włączyła się w akcję bicia rekordu w zbiorowym śpiewaniu polskiego hymnu. Potem nastąpiła część naukowo-artystyczna, gdzie ważnym elementem programu był wykład dr. Dawida Kellera – absolwenta i zarazem pracownika Muzeum Śląskiego w Katowicach. W oparciu o szereg niewykorzystanych dotąd źródeł dr Keller mówił m.in. o historycznym dziedzictwie naszej szkoły. Z kolei ekspresyjną i popularyzatorską formę miało wystąpienie dr. Jana Krajczoka – polonisty z IV LO – który wprowadził uczestników w film pt. „Jerzy Malcher – między Londynem a Rybnikiem”. Ten fabularyzowany dokument ukazał drogę życiową pochodzącego z Chwałowic absolwenta I LO, który po II wojnie światowej stał się asem brytyjskiego wywiadu. 

Za pośrednictwem telewizji szkolnej cała młodzież Zespołu Szkół nr 1 mogła zobaczyć zarejestrowany przez TVP3, a wyreżyserowany przez  Izabelę Karwot, spektakl pt. „Przystanek Niepodległość”. Obsada aktorska, w całości złożona z uczniów naszej szkoły, może dziś szczycić się sukcesem na jednym z krajowych przeglądów teatralnych. Swoim kunsztem recytatorskim i interpretacyjnym zachwyciła nas również grupa uczniów pod kierunkiem Aleksandry Kotas. Własną zaś interpretację utworu „Puść mnie matko do Powstania” z repertuaru zespołu „Dżem” zaprezentował Krzysztof z kl. 1 d. Warto podkreślić, że świetną oprawę muzyczną całej uroczystości zawdzięczamy uczniom oraz absolwentom związanym z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafanków w Rybniku. Pod batutą dyrektor Romany Kuczery i przy akompaniamencie p. Artura Hesa – absolwentów I LO – usłyszeliśmy dwa utwory Wojciecha Kilara, znane wszystkim z ekranizacji mickiewiczowskiej epopei – „Polonez” oraz „Kochajmy się”. Warto dodać, że znaczna część muzyków to również członkowie szkolnego chóru „Bel Canto”, prowadzonego obecnie przez Iwonę Remiorz. Chór ten ma w swoim repertuarze obok utworów polskich również wykonywane często pieśni powstań śląskich.

Trudno wymienić z nazwiska wszystkich uczniów, absolwentów, nauczycieli zaangażowanych w organizację uroczystości. Tylko dzięki współpracy i okazywanej życzliwości 4,5 godzinne świętowanie mogło się udać.

Wszystkim zatem należą się gorące podziękowania. Spotkajmy się za rok, wspominając 100. rocznicę pierwszego powstania na Górnym Śląsku!

fot. Przemysław Kaznocha

/Materiały prasowe/