środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Co znaczy imię przyszłego prezydenta?

18.10.2018 07:00 | 7 komentarzy | web

Wybory już tak blisko, że... aż strach. Dlatego dziś zapraszam wyłącznie do relaksującej, całkowicie neutralnej światopoglądowo zabawy w odkrywanie znaczeń imion i cech, które mogą ze sobą nieść.

Co znaczy imię przyszłego prezydenta?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Złośliwy komentarz tygodnia

Wybory już tak blisko, że... aż strach. Dlatego dziś zapraszam wyłącznie do relaksującej, całkowicie neutralnej światopoglądowo zabawy w odkrywanie znaczeń imion i cech, które mogą ze sobą nieść. W tekście wykorzystano tylko podrozdziały księgi imion (cytaty bez skrótów)* odnoszące się do pracy i kariery zawodowej oraz pochodzenia imienia, choć odniesienia do spraw osobistych czasem były kuszące. Imiona uszeregowane są w kolejności alfabetycznej. Choć ich wybór nie jest przypadkowy, to za zgodność z profilem konkretnych osób nie odpowiadam. Zalecam też daleko idącą ostrożność w używaniu poniższych opisów jako ściągawki wyborczej.


DARIUSZ

Pochodzenie: Jest to imię pochodzenia staroperskiego, od słowa Dãrayavahuš (podtrzymujący dobro). Imię to nosiło trzech perskich królów.

Praca i kariera
Dariusz starannie przygotowując plan podboju świata, jest przeświadczony o swym powołaniu do wielkich czynów. To uparty i zdecydowany człowiek, który niestrudzenie dąży do obranego celu. Nie warto próbować wywierać na niego wpływu czy udzielać mu rad – jest odporny i sprzeciwia się dla zasady. Dopiero po dłuższym czasie namysłu skłonny jest przyznać komuś rację. Zdecydowanie jednak na każdy temat ma swoje zdanie i poglądy. Potrafi zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać ich do swoich zamiarów, co umiejętnie wykorzystuje. Dzięki temu, jak i zdolnościom przywódczym, świetnie się sprawdza na stanowisku kierowniczym. Może stanąć na czele wielu ruchów i organizacji społecznych. Potrafi także być dobrym organizatorem i z łatwością przejmuje inicjatywę. Dariusz interesuje się naukami historycznymi, wojskiem, sztukami walki oraz życiem wielkich ludzi czynu – czerpie z tego inspiracje do swojej ścieżki kariery. Wszystko czego się podejmie i co wykona jest wzniosłe, trwałe i pożyteczne.

Predyspozycje zawodowe
Dariusz sprawdzi się w roli wojskowego, polityka, humanisty, dziennikarza, muzyka.


LUDMIŁA

Pochodzenie: Ludmiła to staropolskie imię żeńskie, które powstało ze złożenia członów ludo (ludzie, ludziom) i miła co oznacza kobietę miłą dla ludzi.

Praca i kariera
Wulkan ekspresji, dobrych chęci i niebanalnych rozwiązań. Ludmiła to kobieta walki i współzawodnictwa, która czasem zatraca się w pracy. Lepiej nieraz zejść jej z drogi, gdyż nie liczy się ani ze słowami, ani z chwytami. Zgrywa nieugiętą, lecz gdy minie pierwszy atak furii można ją skłonić do wielu rzeczy. Potrafi słuchać i analizować. Jest inteligentna i ma wysoko rozwiniętą pamięć słuchową. Interesuje się wieloma zagadnieniami, ale najbardziej drogą do sławy, sukcesu i realizacji swych zachcianek. To także bardzo silna kobieta o zadziwiającej intuicji. Bez problemu odczytuje ludzkie motywacje, stawia poprawne diagnozy i wykonuje psychologiczne interpretacje. Czasem gubi się w szczegółach i bywa niesprawiedliwa. Jest przy tym pewną siebie artystką, która za nic nie podejmie regularnej i sztywnej pracy korporacyjnej lub biurowej.

Predyspozycje zawodowe
Ludmiła idealnie nadaje się na stanowiska kierownicze w administracji, gdzie wykaże się kompetencją i skutecznością.


MICHAŁ

Pochodzenie: To imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mikha’el (któż jest jak Bóg?). Może również oznaczać: do Boga podobny. Jest to imię biblijne. Nosił je pierwszy z archaniołów. W Polsce występuje od średniowiecza. Największą popularność zyskało w XIX wieku.

Praca i kariera
Michał to dobry i sumienny pracownik. Cechują go opanowanie, odpowiedzialność i ambicja. Gdy napotka trudności na drodze – nie ucieka, ale dzielnie stawia im czoła, zachowując zimną krew do końca. Doskonale sobie radzi w sytuacjach kryzysowych, chociaż czasem ma zbyt wielkie zaufanie do siebie i swoich umiejętności. Przy podejmowaniu decyzji kieruje się sztywną logiką i nie ufa swej intuicji ani emocjom, na czym dobrze wychodzi. Jest od dziecka bardzo zdyscyplinowany i tego samego wymaga od współpracowników lub podwładnych. Wybierając pracę nastawia się na konkretne cele, a nie przyjemności i satysfakcję.

Predyspozycje zawodowe
Michał jest w stanie osiągnąć duże sukcesy jako żołnierz, artysta, twórca, handlowiec lub lekarz.


MIROSŁAW
Pochodzenie:
Imię to ma korzenie starosłowiańskie, od słów mir (pokój) i sława. Oznacza: ten, który ma być sławny, przynosząc pokój swojemu ludowi.

Praca i kariera
Mirosław to energiczny i rzutki mężczyzna. Ma wiele uzdolnień, ale zajmuje się tylko tym, co go interesuje. W młodości chętnie podróżuje, zdobywa nowe doświadczenia i zgłębia nowinki. Ma bardzo dobrą pamięć, ale głównie empiryczną – musi czegoś „dotknąć”, aby poznać. Gromadzi wiedzę na dojrzalsze czasy, chętnie się uczy i poznaje świat, dzięki czemu staje się świetnym specjalistą w danej dziedzinie. Decyzję o profesji podejmuje jednak stosunkowo późno, ponieważ ma naturę buntowniczą i początkowo odrzuca wszelkie sugestie. Gdy już wybierze miejsce pracy, jest szanowany i ceniony przez przełożonych, a koledzy mają go za „równego”. Mirosław najlepiej czuje się w zawodach związanych z ryzykiem i rywalizacją, nie nadaje się za to na negocjatora czy mediatora. Nie posiada umiejętności dyplomatycznych!

Predyspozycje zawodowe
Mirosław będzie dobrym wojskowym, policjantem, publicystą lub biznesmenem.


ROBERT
Pochodzenie:
Robert to imię pochodzenia starogermańskiego, od imion Rodebert, Rupert, Ruprecht, Rupprecht, składających się ze słów hrod (sława, chwała) i beraht (błyszczący). Oznacza: sławny, znakomity zdobytą sławą.

Praca i kariera
Robert dość dobrze radzi sobie w życiu i zawsze spada na cztery łapy. Jednak prawdziwie dobrym fachowcem może zostać dopiero po zakończonej edukacji. Ma w sobie ogromny potencjał, ale powinien go odpowiednio ukształtować. Jest bardzo aktywny. Przystosowuje się do każdych warunków, w jakich przychodzi mu żyć. Bardzo ważne jest dla niego stałe zajęcie, aby być pożytecznym i w całości spożytkować posiadane pokłady energii. W przeciwnym wypadku staje się nadpobudliwy i przejawia zachowania destrukcyjne. Jego zaletami są cierpliwość, przebiegłość, dar dyplomacji i ogromna siła przekonywania. Interesują go wszelkie tajemnice, lubi rozwiązywać zagadki i poznawać prawidła rządzące światem. W pracy specjalizuje się zazwyczaj w jednej i wąskiej dziedzinie, powierzone mu zadania wykonuje dokładnie i nigdy nie wyręcza się innymi. Jest cenionym pracownikiem niezależnie od wyboru profesji.

Predyspozycje zawodowe
Robert świetnie poradzi sobie jako ekonomista, doradca podatkowy, radca prawny a także filmowiec.


Wszystkie opisy pochodząz portalu: www.ksiegaimion.com


bozydar.nosacz@outlook.com

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com