Poniedziałek, 18 lutego 2019

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Kultura

Dożynki w Marklowicach. Zabawa z politykami, postaciami z bajki i personelem medycznym [ZDJĘCIA,WIDEO]

10.09.2018 10:36 | 0 komentarzy | juk, MaSo

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i zabawę. Rolnicy z Marklowic wczoraj (9.09), dziękowali za tegoroczne plony. Był tradycyjny korowód dożynkowy, konkursy i zabawa taneczna.

Dożynki w Marklowicach. Zabawa z politykami, postaciami z bajki i personelem medycznym [ZDJĘCIA,WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Marklowickie święto plonów rozpoczęły dwie msze dziękczynne odprawione w kościele św. Stanisława oraz w kościele Narodzenia NMP. Po nabożeństwach niezwykle kolorowy i wesoły korowód przejechał przez gminne ulice. Nie zabrakło konnych powozów oraz udekorowanych pojazdów wykorzystywanych do różnych prac przez rolników. Uczestnicy pochodu jak co roku popisali się pomysłowością. Asterix i Obelix wraz z grupą towarzyszy oferowali zmęczonym rolnikom i mieszkańcom eliksir dodający mocy. Z kolei personel pogotowia żniwnego proponował opiekę każdemu potrzebującemu. Marklowickie dożynki zaszczycili swoją obecnością także Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. Ich szoferem była Beata Szydło. W korowodzie zaprezentowały się także grupy działające na terenie gminy, m.in. społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, Stowarzyszenie Wędkarskie Orka, motocykliści oraz strażacy. Przejazd korowodu marklowickimi ulicami podziwiały setki mieszkańców.

Główne uroczystości dożynkowe miały miejsce na placu za urzędem gminy. Tam odbyło się tradycyjne przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna przez starostów wydarzenia, czyli Teresę Rotkegel i Sławomira Kempny na ręce przewodniczącej marklowckiej rady Krystyny Klocek oraz wójta Tadeusza Chrószcza. 

Po części oficjalnej ruszyła zabawa dożynkowa. Przed publicznością zaprezentowali się Michalina Starosta, zespół Jinks oraz Jacek Silski. Organizatorzy zadbali również o liczne zabawy i konkursy. Na zakończenie biesiady odbyła się zabawa pod chmurką, którą poprowadził DJ Tomasz Świątek. W marklowickim święcie plonów wzięło udział setki mieszkańców gminy, ale również przyjezdnych z innych części powiatu wodzisławskiego.