Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Studzienna straciła bibliotekę

29.08.2018 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Zlikwidowano filię miejskiej książnicy, która działała w dzielnicowej szkole. Dyrektor Szczygielska zapewnia, że nikt na tym nie stracił, bo mieszkańcy nie protestowali, a bibliotekarkę, która tam pracowała – awansowano.

Studzienna straciła bibliotekę
Zdjęcie poglądowe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

136 czytelników korzystało z oferty biblioteki w Studziennej. Połowę stanowili uczniowie. – Tylko 39 z nich mieszkało w Studziennej – zaznacza Małgorzata Szczygielska dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Póki książnica działała w ramach Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 4 (placówka dwujęzyczna z językiem niemieckim) nie było planów likwidacyjnych. Gdy szkoła zgłosiła potrzebę zajęcia pomieszczenia bibliotecznego, trzeba było znaleźć nowy lokal. Oznaczałoby to nowe wydatki, a w SP18 jest kolejna, duża filia. – Przy tak małym zainteresowaniu jakie odnotowywaliśmy w Studziennej uznałam, że tam przeniesiemy zbiory i czytelników ze Studziennej – tłumaczy dyrektor Szczygielska. Jak zapowiada filia ta ma przenieść się na parter, bo aktualnie mieści się na drugim piętrze. – Jak ktoś ze Studziennej zechce skorzystać, to zrobi to na Żorskiej – uważa dyrektorka.

Likwidacja nic dobrego

Przyczyną przenosin jest reforma oświaty i związane z nią braki lokalowe ZSP4. – To nie była moja inicjatywa, tego chciała dyrektor szkoły Małgorzata Górecka–Jarmuła – broniła się M. Szczygielska gdy na posiedzeniu komisji oświaty przepytywała ją Anna Ronin. – Rozumiem, że to są jakieś koszty, ale w dzisiejszych czasach to bardzo ważne, aby zwłaszcza dzieci czytały książki. Kulturę czytania należy podtrzymywać – zauważyła. Ronin wolałaby nie likwidować książnicy w dzielnicy tylko znaleźć dla niej miejsce w pobliżu. Wskazała placówkę w pobliskim Sudole (szkoła katolicka prowadzona przez stowarzyszenie; budynek jest miejski). – Lepiej zostawić coś co było, choćby w ograniczonym zakresie, ale nie całkiem rezygnować – kontynuowała. Tu dyrektor Szczygielska wskazała konieczność poniesienia nakładów finansowych na dostosowanie pomieszczeń.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Małgorzata  Szczygielska

Małgorzata Szczygielska

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.