Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Silny wstrząs w rydułtowskiej kopalni. 14 górników wycofano, ściana zatrzymana

09.08.2018 08:20 | 5 komentarzy | mak, AgaKa

"Mocno zabujało", "Zatrzęsło i to fest!" - w środę o godz. 20.39 mieszkańcy Rydułtów, Radlina, Wodzisławia Śląskiego i Rybnika odczuli silny wstrząs, który swoje źródło miał w rydułtowskiej kopalni. Z zagrożonego rejonu kopalni wycofano 14 górników, nikomu nic się nie stało. Ściana do teraz jest zatrzymana. Wkrótce zbierze się zespół ekspertów.

Silny wstrząs w rydułtowskiej kopalni. 14 górników wycofano, ściana zatrzymana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na terenie Ruchu Rydułtowy Kopalni ROW o godz. 20.39 miał miejsce silny wstrząs. Jego energia wynosiła 3,6 x 10 do 7 J (o sile około 3 stopni w skali Richtera). Do wstrząsu doszło w rejonie ściany IX-E1 w pokładzie 703/1.

W zagrożonym rejonie kopalni pracowało wówczas 14 górników. Wszystkich wycofano. - Gdy załoga wychodziła, to nie stwierdziła żadnych skutków wstrząsu, jeśli chodzi o wyrobiska podziemne - informuje Stefan Spyra, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.

Wstrząs był za to silnie odczuwalny na powierzchni. Do tej pory napłynęło 10 zgłoszeń od mieszkańców (o "odczuciu wstrząsu").

Do teraz ściana jest zatrzymana. Jeszcze dzisiaj zbierze się zespół ekspertów. - Poszerzony o specjalistów z zakresu tąpań i geofizyki - mówi dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku. Zespół będzie ustalał przyczynę wstrząsu i zadecyduje o profilaktyce.