Czwartek, 3 grudnia 2020

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Epidemia koronawirusa:

Inspekcja pracy apeluje do pracodawców: skróćcie czas pracy podczas upałów

01.08.2018 15:34 | 2 komentarze | ż

Pracodawcy - podczas upałów skróćcie czas pracy swoim pracownikom - apeluje Główny Inspektor Pracy. GIP przypomina też, że przy wysokich temperaturach pracownicy muszą mieć dostęp do bezpłatnych, zimnych napojów.

Inspekcja pracy apeluje do pracodawców: skróćcie czas pracy podczas upałów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z uwagi na nadzwyczajną falę upałów Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zaapelował do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Główny Inspektor Pracy przypomina też o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28°C, a na otwartej przestrzeni 25°C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.

Upały w Polsce utrzymują się od wielu dni i jak prognozuje IMGW, upalne powietrze zwrotnikowe będzie się utrzymywać. Temperatura maksymalna w kraju wynosi od 28 do 32°C; w kolejnych dniach ma wzrastać.

źródło: PAP/js, opac. ż