Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Nie ma chętnych na remont kamienic

24.07.2018 07:00 | 5 komentarzy | mak

Sytuacja w branży budowlanej coraz bardziej wpływa na samorządy. Są pieniądze na inwestycje, ale brakuje firm, które chciałyby podjąć się realizacji. Tym razem odczuł to Wodzisław Śląski. Do przetargu na remont kamienic w rynku nie stanęło żadne przedsiębiorstwo.

Nie ma chętnych na remont kamienic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisław zdobył ponad 1,7 mln zł dofinansowania na termomodernizację kilkunastu miejskich nieruchomości. Niemal wszystkie przeznaczone do remontu kamienice zlokalizowane są w okolicach wodzisławskiego rynku. – To projekt wielowymiarowy. Z jednej strony znacząco poprawiona zostanie estetyka miejskich kamienic, poprawimy komfort życia ich mieszkańców, ale co równie ważne, uzyskamy efekt ekologiczny. Termomodernizacja pozwoli na likwidację przestarzałych źródeł ciepła – mówił prezydent Mieczysław Kieca, ciesząc się z planowanej inwestycji. Wartość całego projektu oszacowano na blisko 2,4 mln zł.

Miasto ogłosiło przetarg, który miał wyłonić wykonawcę termomodernizacji kamienic. Ale po raz kolejny sytuacja w branży budowlanej dała się we znaki. Dlaczego? Bo rynek budowlany bardzo się zmienił. Firmy ponoszą wyższe koszty związane z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i z większymi wydatkami na płace. Borykają się też z problemem braku chętnych do pracy. W efekcie samorządom coraz trudniej znaleźć wykonawców inwestycji, które – co też trzeba dodać – jako zadania publiczne obwarowane są szeregiem formalności. – Jesteśmy po pierwszym nieudanym przetargu na termomodernizację kamienic. Do przetargu nie stanęła żadna firma. Żadna nie była zainteresowana realizacją. Mimo że uzyskaliśmy czas wydłużenia realizacji kontraktu do maja 2020 roku – poinformował prezydent Mieczysław Kieca.

W tej sytuacji miasto musiało ogłosić drugi przetarg.

(mak)


Jeszcze jedna planowana inwestycja spędza wodzisławskim samorządowcom sen z powiek. Chodzi o kompleksową termomodernizację Pałacu Dietrichsteinów, który jest siedzibą wodzisławskiego Muzeum oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Miasto pozyskało miliony na realizację zadania. Ogłosiło przetarg na wykonanie inwestycji. Tym razem zgłosiły się dwie firmy, jednak obydwie oferty są wyższe, niż środki, jakie były przewidziane na zadanie. Teraz są dwie możliwości – albo unieważnić przetarg i ogłosić go jeszcze raz, albo dołożyć do inwestycji.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.