Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Reprezentacyjny Zespół Artystycznego Wojska Polskiego niebawem w dawnej siedzibie Piastów

18.07.2018 09:19 | 0 komentarzy | mad

- W niedzielę 5 sierpnia o godz. 17.00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się niezwykły koncert, jakiego jeszcze w Raciborzu nie było. Przed publicznością zaprezentuje się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu i gości na tę wielką muzyczną ucztę - zachęca Mariola Jakacka, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Reprezentacyjny Zespół Artystycznego Wojska Polskiego niebawem w dawnej siedzibie Piastów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O WOLNĄ POLSKĘ

Stopniowa utrata suwerenności przez Polskę, aż do momentu, kiedy w wyniku Trzeciego Rozbioru Rzeczpospolita przestała istnieć jako państwo, nie osłabiła dążeń patriotycznej części narodu do odzyskania pełnej wolności. Zbrojne powstania, począwszy od Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 roku świadczą o tym najlepiej. W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, największy i najdłuższy zryw narodowy w XIX w. Zakończyło się niepowodzeniem, ale jego etos i legenda przetrwały przez kolejne pokolenia. W 1914 roku, kiedy wybuchła I Wojna Światowa, pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. W tym samym roku Józef Piłsudski stworzył Legiony Polskie do walki z Rosją. W 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość, ale już w 1920 roku musieliśmy odpierać nawałę bolszewicką. Pierwszego września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, agresja Niemiec, a następnie agresja ZSRR na Polskę, klęska wrześniowa, okupacja, masowe wywózki w głąb ZSRR i wyniszczanie narodu polskiego nie zdołały jednak zgasić woli walki aż do zwycięstwa.

Już we wrześniu 1939 roku powstały struktury podziemnego państwa i armii, co było fenomenem w skali świata. Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, które skończyło się kapitulacją po 72 dniach ciężkich walk. Niemcy rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy, którą opuścili wobec zbliżającej się Armii Czerwonej. 17 stycznia 1945 roku do stolicy wkroczyły pierwsze oddziały Armii Sowieckiej. W roku 1945 oficjalnie zakończone zostały działania wojenne, jednak wojna ta dla żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego nie zakończyła się. Żołnierze Wyklęci nie złożyli broni walcząc nadal z siłami sowieckiego NKWD i podległych mu polskich instytucji i służb bezpieczeństwa. Czynny opór Żołnierzy Niezłomnych trwał do początku lat 60-tych.

Te tragiczne i pełne heroizmu wydarzenia z naszej historii znalazły swoje miejsce w twórczości artystycznej. W programie koncertu pt. „O wolną Polskę” usłyszeć można niezwykłe pieśni i piosenki autorstwa Żołnierzy Wyklętych pisane do muzyki znanych wcześniej piosenek, pieśni patriotycznych i religijnych.

W repertuarze koncertu usłyszeć można także utwory współczesne opowiadające o heroizmie i niezłomnej postawie Żołnierzy Wyklętych. Dla pełnego zobrazowania ducha patriotycznego owych czasów warto przypomnieć siłę piosenki, która ukształtowała serca i umysły Niezłomnych: piosenki powstańców styczniowych, piosenki z okresu legionowego czy Powstania Warszawskiego. To koncert będący lekcją historii i patriotyzmu dla następnych pokoleń Polaków.

Kierownictwo artystyczne:

 • płk Paweł Lewandowski

Program i kierownictwo muzyczne:

 • Mirosław Racewicz

Reżyseria:

 • Bernadetta Wojdat-Sujkowska

Dyrygenci:

 • Piotr Racewicz
 • Tomasz Labuń

Obsada:

 • Soliści: Monika Chodyna, Natalia Kaczorowska-Głowienka, Julia Nowicka, Aleksandra Okrasa-Wachowska, Anna Potyrała-Listwon, Mariusz Borzyszkowski, Jan Kierdelewicz, Roman Kogut, Wiktor Szymonowicz, Andrzej Wiśniewski,
 • Zespół Wokalny Why Not
 • Orkiestra Symfoniczna
 • Chór – pod kierownictwem Pawła Szkopa
 • Konferansjer – Tomasz Szuran

Kierownictwo techniczne:

 • Krzysztof Stoiński

Dźwięk:

 • Paweł Czyżewski

Światło:

 • Andrzej Leszczyński

Patronat honorowy nad koncertem objęli Starosta Raciborski - Ryszard Winiarski oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku - ppłk Andrzej Sygulski.

źródło: Zamek Piastowski.