Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Wszystkie OSP z gminy Lubomia z nowym sprzętem za ponad 57 tysięcy

11.07.2018 11:56 | 0 komentarzy | mak

Sprzęt ratowniczy o łącznej wartości ponad 57 tys. zł trafił do czterech jednostek OSP z gminy Lubomia. Został zakupiony za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. - To pieniądze, które nie pochodzą z podatków, tylko z nawiązek sądowych - mówił podczas uroczystości przekazania sprzętu Marcin Sławecki z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wszystkie OSP z gminy Lubomia z nowym sprzętem za ponad 57 tysięcy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobra wiadomość dla gminy Lubomia. Wszystkie cztery gminne jednostki OSP otrzymały nowy sprzęt służący do ratowania mienia oraz życia i zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach.

Uroczystość przekazania sprzętu odbyła się 9 lipca w Nieboczowach. Wójt Czesław Burek wyjaśnił, że sprzęt został gminie podarowany, bo niemal wszystkie środki na jego zakup - a dokładnie 99 procent - pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

W imieniu ministerstwa sprzęt przekazał Marcin Sławecki. Wyjaśnił, na czym polega idea Funduszu Sprawiedliwości. Otóż fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Na przykład od osób, które prowadziły pod wpływem alkoholu i spowodowały wypadek. - To środki, które pochodzą z nawiązek sądowych. Osoby, które zawiniły, wpłacają środki, które następnie trafiają na konto Funduszu Sprawiedliwości - mówił Marcin Sławecki. Dalej pieniądze są rozdzielane. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło objąć programem Ochotnicze Straże Pożarne w całej Polsce. Bo to właśnie strażacy z OSP często są pierwsi na miejscu wypadków drogowych i to od ich natychmiastowej pomocy zależy życie ofiar. - Cieszymy się, bo to sprzęt o znacznej wartości, który będzie służył do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. W skali całego powiatu wodzisławskiego jednostki OSP otrzymały sprzęt za prawie pół mln zł - podkreślał Marek Misiura, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

Do gminy Lubomia trafił sprzęt za ponad 57,54 tys. zł. Co dokładnie? OSP Lubomia otrzymała: plecak R1 wraz z wyposażeniem, defibrylator, piłę ratowniczą do szyb klejonych, przenośny zestaw oświetleniowy i zestaw poduszek wysokociśnieniowych. Takie poduszki mogą pomóc w wydobyciu osoby, która jest uwięziona pod samochodem.

OSP Syrynia dostała plecak R1 wraz z wyposażeniem, defibrylator, piłę ratowniczą do szyb klejonych, przenośny zestaw oświetleniowy, zestaw uniwersalnych podpór do stabilizacji oraz trójnóg ratowniczy do ewakuacji z głębokości. Do OSP Nieboczowy trafił defibrylator, a OSP Buków ma nową piłę spalinową do drewna i defibrylator.