Piątek, 23 sierpnia 2019

imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

RSS

Legendarny proboszcz zostanie uhonorowany

02.07.2018 07:00 | 3 komentarze | art

Ks. Franciszek Pisulla, który był proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Połomi w latach 1966-1992, zostanie uhonorowany pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Gminy Mszana.

Legendarny proboszcz zostanie uhonorowany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z wnioskiem do Rady Gminy w Mszanie o nadanie tytułu wystąpił wójt gminy Mirosław Szymanek, zaś z inicjatywą wystąpili połomscy radni Piotr Kuczera i Alojzy Wita.

Ks. Pisulla jest w Połomi postacią niemal legendarną. Po przybyciu do parafii w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku szybko zyskał u parafian autorytet. Był księdzem ciągle się uczącym. Znał kilka języków obcych. - Mój mąż Claude, który jest Francuzem, mocno się zdziwił, kiedy ksiądz Pisulla zagadał do niego po francusku – wspominała nam Teresa Joly, która w latach 80-tych wyjechała do Francji, ale często odwiedza Polskę. - Kiedyś przywitał się ze mną przed mszą, kiedy szedł do zakrystii z konfesjonału. Podczas mszy, po polskim kazaniu, w kilku zdaniach streścił je po francusku, tłumacząc najpierw wszystkim, że parafia gości Francuzów i też musi im przekazać choć część kazania – wspominał spotkanie z księdzem Pisullą w latach 80-tych Claude Joly.

W uzasadnieniu do złożonego przez wójta wniosku wspomniano również, że ks. Pisulla był człowiekiem otwartym i bezpośrednim. Nie wahał się wytykać swoim parafianom różnych przywar. Był zarazem dobrym mediatorem i psychologiem. Organizował transporty z żywnością i lekami dla biednych i potrzebujących, wspierał szpitale w Wodzisławiu i Jastrzębiu, a także krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Wspierał misjonarzy w Zambii, a własne oszczędności wysyłał na Białoruś, jako pomoc dla tamtejszych biednych. Radny Piotr Kuczera dodaje, że ks. Pisulla za swą działalność był prześladowany przez władze komunistyczne.

Był ważną postacią Archidiecezji Katowickiej. Od 1986 r. był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Katowicach. Po przejściu na emeryturę otrzymał godność prałata honorowego Ojca Świętego i miejsce w Radzie Kapłańskiej Archidiecezji. Ks. Pisulla zmarł 16 kwietnia 1993 r. W pogrzebie wziął udział abp Damian Zimoń i 105 księży koncelebrantów.

(art)