środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

WSTRZĄS W REGIONIE:

Droższe śmieci, bo system musi się bilansować

17.05.2018 07:00 | 0 komentarzy | juk

Od początku lipca mieszkańcy Marklowic za wywóz odpadów zapłacą o 1,5 zł więcej niż do tej pory.

Droższe śmieci, bo system musi się bilansować
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Decyzja o wzroście opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zapadła na kwietniowej sesji. Od 1 lipca osoby segregujące śmieci zapłacą miesięcznie 11 zł za ich wywóz (było 9,5 zł), a mieszkańcy, którzy tego nie robią - już 30 zł (było 25 zł). - W zeszłym roku powstał deficyt finansowy z tytułu ponoszonych opłat w stosunku do poniesionych kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Dlatego konieczna jest podwyżka stawki za wywóz śmieci - tłumaczy Piotr Galus, zastępca wójta Marklowic.

Deficyt

Marklowicki urząd wykonał analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy za rok ubiegły. Analiza jest wykonywana rokrocznie. Okazuje się, że koszty poniesione w 2017 r. na funkcjonowanie systemu nie bilansują się z przychodami.

Odbieranie i zagospodarowanie odpadów pochodzących z nieruchomości zamieszkałych wyniosło prawie 518 tys. zł. Obsługa PSZOK-u to nieco ponad 18,5 tys. zł. Natomiast obsługa systemu i koszty operacyjne to prawie 100 tys. zł. - Koszty związane ze śmieciami wyniosły gminę około 635 tys. zł. Natomiast wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami od naszych mieszkańców to prawie 555 tys. zł - mówi Piotr Galus. W efekcie w 2017 r. powstał deficyt finansowy na kwotę około 80 tys. zł.