środa, 8 kwietnia 2020

imieniny: Dionizego, Cezaryny, Radosława

RSS

Spektakularna amatorszczyzna czyli radna Dutkiewicz odpytała dyrektora Rudnika

26.04.2018 07:00 | 9 komentarzy | ma.w

Dalszy ciąg sprawy szpitala rejonowego, który nie pozyskał milionów złotych na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

Spektakularna amatorszczyzna czyli radna Dutkiewicz odpytała dyrektora Rudnika
Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik, radna Katarzyna Dutkiewicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ministerstwo Zdrowia odrzuciło wniosek z Raciborza, bo był niekompletny. Poseł Czesław Sobierajski, który lobbował za przyznaniem pieniędzy lecznicy mówi o bałaganiarstwie na Gamowskiej i radzi jej dyrektora zwolnić za niewykorzystaną szansę. Na kwietniowym posiedzeniu komisji zdrowia radna Katarzyna Dutkiewicz przycisnęła dyrektora Ryszarda Rudnika żądając wyjaśnień, jak doszło do utraty ministerialnej dotacji. Jako jedyni przytaczamy pełny zapis tej słownej potyczki.

– Katarzyna Dutkiewicz. Panie dyrektorze kto odpowiada za tę spektakularną amatorszczyznę? Czy szpital przygotował wniosek sam? Kto go przygotował? Byliśmy już w ogródku i witaliśmy się z gąską, ale nasz wniosek przepadł i to z przyczyn stricte formalnych.

Ryszard Rudnik. Z tym ogródkiem to raz w nim byliśmy, a raz nie byliśmy. Wniosek przygotowała firma zewnętrzna. Wyłoniono ją w przetargu. Na razie nas to jeszcze nic nie kosztowało. Umowa była wynikowa, a cel nie został osiągnięty. Co do tego odrzucenia z przyczyn formalnych, to nie jest tak do końca. Jak się komuś nie chce dać pieniędzy to się znajdzie zawsze powód. Prawda?

– To jest bardzo ogólne stwierdzenie, a odpowiedź z ministerstwa jest klarowna i prosta.

– Wniosek sporządziła firma, z którą mamy podpisaną umowę. Mieli złożyć wniosek poprawny. Jest jeszcze możliwość ponownego złożenia tego wniosku jeśli się zgodzą w ministerstwie. Takie starania podejmujemy.

– Na etapie pism związanych z uzupełnieniem braków formalnych tego wniosku pan dyrektor był o tym informowany?

– Tak, wiedzieliśmy, że były uzupełnienia do tego wniosku. Uzupełnienia poszły. Problem jest taki, że te zarzuty czy te wnioski, które pojawiają się w tym piśmie z ministerstwa, dotyczą wielu spraw. Jeżeli chodzi o słynny wykres Gantta który tam jest i szumnie brzmi, a dotyczy harmonogramu realizacji inwestycji, to rozpatrzenie wniosku przeciągało się bardzo długo. Te dane złożone na początku starań o dotację były później nieaktualne i harmonogram też już był nieaktualny. Nigdy nie będzie aktualny jeżeli wniosek nie jest rozpatrywany w odpowiednim czasie. Rozmowy z ministerstwem były dość szczegółowe. Proszę mi wierzyć. Nasze służby dość długo z nimi rozmawiały. Jeżeli chodzi o wyposażenie, o sprzęt, to toczyły się wcześniej długie negocjacje.

Kwota poziomu finansowania ze strony ministerstwa również się zmieniała. Raz było więcej, raz było mniej. Dlatego pojawiły się rozbieżności w tym wykresie, w poziomie finansowania. Co chwilę były zmiany. Ten projekt leżał długo w ministerstwie. Harmonogram się w ogóle rozjechał.

– Wygląda, że do końca nie ma winnego

– Składając wnioski o finansowanie zewnętrzne nie można być pewnym, że uzyska się dofinansowanie. Fajnie by było. Był pomysł to złożyliśmy wniosek. Te pieniądze nie były celowane od razu do nas. Były dla Jastrzębia Zdroju. Bo nie chcieli wziąć, bo było ich za mało na realizację inwestycji. Pojawiła się propozycja dla Raciborza i oczywiście podjąłem inicjatywę. Rozmawiałem z dyrektor Jaszczurowską (wydział zdrowia w urzędzie wojewódzkim). UW umieścił to w planie rozmieszczenia SOR–ów na Śląsku. Później procedury trwały bardzo długo. Nie wiem czy rozmieszczenie tego wniosku nie mieściło się gdzieś w strategii ministerstwa? Próbowałem dotrzeć do osób decyzyjnych w ministerstwie. Kontakty na poziomie szeregowego pracownika nie kończyły się. Usłyszałem: proszę złożyć wniosek – będzie rozpatrzony. Nie będę polemizował z ministerstwem. Podejmujemy kolejną próbę złożenia wniosku. Zarzuty że ktoś bałaganiarsko złożył wniosek? To nie jest tak do końca. Rozpatrywanie wniosku przez półtora roku powoduje, że harmonogramy wszystkie się sypią. Zarzut, że coś było niewycenione? Nie mówmy, że powodem odrzucenia jest problem z wyceną jednego blatu na wymiar. W całym budżecie to nie jest problem. Nasze służby rozmawiały z ministerstwem. Podały im to wynikowo i oni to zaakceptowali. Mogę się przyczepić tej firmy. Na pewno nie dostanie wynagrodzenia bo nie ma za co. Wynagrodzenie nie było duże. Kwestia 10 tys. zł.

Ludzie:

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu