Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Dzień Patrona u Korczaka

22.03.2018 09:55 | 0 komentarzy | kama

W ostatnich dniach w Przedszkolu nr 14 im. Janusza Korczaka odbyło się Święto Patrona. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola w odświętnych ubraniach, a nauczycielki zadbały o interesujący przebieg uroczystości. 

Dzień Patrona u Korczaka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku przy dźwiękach Hymnu Przedszkola wprowadzony został sztandar. Dzieci powitały go w pozycji stojącej.

 Na wstępie odczytany został znany wszystkim wiersz Prawa dziecka. Prowadzące uroczystość nauczycielki za pomocą zagadek zapoznały dzieci z postacią Janusza Korczaka. Dzieci dowiedziały się kim był i że to właśnie Janusz Korczak był inicjatorem praw dziecka. Ponieważ prawa dziecka dla tak małych dzieci to temat dosyć trudny, całą uroczystość przeprowadzono w formie zabaw.

Dzieci miały okazję poznać prawo do zabawy poprzez losowanie z zaczarowanego kufra ich ulubionych zabawek, same mogły określić czynność do której służą, a tym samym odkryć pierwsze prawo którym było Prawo do zabawy. Następnie zaproszono wszystkich uczestników do wspólnej zabawy muzyczno - ruchowej. Prawo do miłości to chyba podstawowe prawo nie tylko dzieci, ale dla wszystkich. Bo w jaki inny sposób można nauczyć dzieci miłości do innych ludzi, jak nie przez jej okazywanie . W tym celu wykorzystano opowiadanie pt. „ Miłość” Astryd Desbordes. Dzieci po wysłuchaniu mogły wypowiedzieć się kogo kochają najbardziej. Układały dłonie w kształt serduszka i wysyłały zaczarowane serduszko do swoich kolegów z przedszkola. Poprzez układanie puzzli pokazujących emocje, dzieci dowiedziały się, że wszyscy je mamy i że nie jest niczym złym je okazywać. Zadaniem dzieci było wyszukanie obrazka, który pokazuje Prawo do radości. Potem w formie zabawy parateatralnej pokazywały co sprawia im radość, a co wywołuje smutek. Zaczarowana kostka do gry wprowadziła dzieci w świat Prawa do nauki. Zadaniem dzieci był rzut kostką, policzenie oczek i wylosowanie zadania które muszą wykonać wszyscy uczestnicy zabawy. Urozmaiceniem była zabawa przy piosence Magiczna liczba siedem.

Uroczystość zakończono wyprowadzeniem sztandaru przy wspólnie śpiewanym hymnie przedszkola, którego dzieci uczyły się w trakcie spotkania. Na zakończenie przedszkolaki obdarowane zostały kolorowankami z postacią Króla Maciusia. Dla rodziców przygotowana została specjalna ulotka z prawami dziecka.

/Materiały prasowe/