Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Na papier toaletowy wystarczy, ale nie ma gwarancji pracy

17.03.2018 19:00 | 0 komentarzy | eos

Stan bazy oświatowej, warunki do pracy i pobytu dzieci w placówkach, a także poziom zaangażowania nauczycieli i uczniów – wysoko ocenił wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki (na zdj.).

Na papier toaletowy wystarczy, ale nie ma gwarancji pracy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktualnie istnieje tam 11 placówek: pięć przedszkoli i sześć szkół. Dotychczas gmina nie odczuła konsekwencji likwidacji gimnazjów i przekształcenia zespołów szkół ogólnokształcących w 8-letnie szkoły podstawowe. Wójt obawia się jednak, że za rok – dwa lata kiedy nie będzie gimnazjalistów, pojawią się problemy kadrowe, jako negatywne skutki reformy. – Być może do tego czasu coś się zmieni, niektórzy nauczyciele skorzystają z przepisów umożliwiających im odejście na emerytury przejściowe lub stałe – ma nadzieję włodarz.

– Staramy się, aby oświata była dostępna dla wszystkich mieszkańców i jakościowo dobra – zapewnia i przypomina, że pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu jest bezpłatne, a koszt każdej następnej godziny jest symboliczny, bo wynosi 1 zł.

W niektórych środowiskach brakuje miejsc w przedszkolach, w szczególności dla trzylatków i mniejszych dzieci, którym zajęły je pozostające w placówkach sześciolatki. Problem ten rozwiązują dwa nowe oddziały w Tworkowie i Krzyżanowicach. Przedszkola są wyremontowane, po termomodernizacjach, ogrzewane ekologicznie gazem lub gazem i olejem. Remont czeka jeszcze największą placówkę w Krzyżanowicach, w której roboty wewnątrz podniosą standard sal. Termomodernizacja planowana jest natomiast w większości szkół. Trzy placówki zaplanowano zgłosić do projektów dofinansowywanych z programów regionalnych. Gmina zagwarantowała też dzieciom bezpieczny dowóz do szkół, gdyż w każdym gimbusie jest opiekun.

Na jak długo wystarczy pieniędzy na oświatę?

Koszty rosną, ale nie subwencja oświatowa, która powinna je pokrywać, a nie zmienia się od wielu lat. – Pomimo niedoboru środków z budżetu państwa na zadania oświatowe, nie cofnęliśmy się przed podwyżkami wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych w przedszkolach i szkołach. Od kilku lat nie dopłacamy też do dodatków wyrównawczych dla nauczycieli, tylko dlatego, że je podwyższyliśmy i dzisiaj nadpłacamy ponad 300 tys. zł. Warto o tym wiedzieć w kontekście wniosków o podwyższenie dodatków za wychowawstwo. Nie zamierzam proponować radnym takiej zmiany – oświadczył Grzegorz Utracki.

Pomimo szczupłości budżetu oświatowego zarówno wójt, jak i radni nie wyobrażają sobie, żeby w którejś placówce zabrakło pieniędzy na papier toaletowy czy mydło. Tym samym napiętnowano decyzję dyrektor jednego z przedszkoli, która zarządziła, aby dzieci przynosiły środki czystości z domu. – To jest niezgodne z naszą polityką samorządową, ale i takie sytuacje się zdarzają – przyznał włodarz.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.