Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Wstrząsy coraz częstsze. Poszukają pomocy u premiera Morawieckiego

12.02.2018 07:00 | 6 komentarzy | juk

– Zapewniamy, że wstrząsy występujące w wyniku prowadzonej obecnie na terenie gminy Marklowice eksploatacji, nie będą stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa, funkcjonowania obiektów budowlanych oraz infrastruktury technicznej – mówi Jacek Kowalczuk z Ruchu Marcel Kopalni ROW.

Wstrząsy coraz częstsze. Poszukają pomocy u premiera Morawieckiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W naszym regionie coraz częściej trzęsie się ziemia. Szczególnie dotkliwie odczuwają to marklowiczanie. Obawy mają też mieszkańcy Wodzisławia.

Prawie jak w Los Angeles

– Powoli zaczynamy żyć jak w Los Angeles. Silne wstrząsy nawiedzają nas nawet kilka razy w miesiącu - mówią zaniepokojeni sytuacją mieszkańcy gminy Marklowice. Z powodu fedrunku kopalni powstają silne drgania, przez które trzęsą się im domy, pękają ściany czy osiadają budynki.

Dwie ściany

KWK ROW Ruch Marcel prowadzi obecnie na terenie Marklowic eksploatację dwóch ścian wydobywczych: C-4 w pokładzie 505 oraz C-6 w pokładzie 502/2. Wydobycie węgla jest prowadzone systemem na zawał stropu.

Eksploatację ściany C-4 rozpoczęto w listopadzie 2017 r. i prowadzona jest na głębokości od 680 do 770 m. Ściana rozpoczęła swój bieg w rejonie ul. Bławatkowej (około 200 m od skrzyżowania z ul. Wiosny Ludów). Jej eksploatacja jest prowadzona w kierunku południowo-wschodnim. Obecnie przechodzi pod ul. Bławatkową, a swój bieg zakończy w rejonie ul. Brzozowej. Z kolei wydobycie węgla ze ściany C-6 rozpoczęto w styczniu. Ściana rozpoczęła swój bieg na północ od ul. Bławatkowej, w terenach niezabudowanych i będzie prowadzona w kierunku południowo-wschodnim przechodząc pod ul. Bławatkową. Swój bieg zakończy w rejonie ul. Brzozowej.

Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów