Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Patrol

Ziobro nakazał ścigać neonazistów z Wodzisławia. „Będziemy bezwzględni”

21.01.2018 18:57 | 37 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 09:30

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił w sobotę Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa ws. wodzisławskiej organizacji "Duma i Nowoczesność".

Ziobro nakazał ścigać neonazistów z Wodzisławia. „Będziemy bezwzględni”
Fot. Superwizjer TVN
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Informację o wszczęciu śledztwa podała Polska Agencja Prasowa za Prokuratura Krajową. – Po ataku hitlerowskich Niemiec w okupowanej Polsce wymordowano miliony ludzi, w tym trzy miliony Polaków. Jeśli więc ktoś czci odpowiedzialnego za to Adolfa Hitlera, który jest jednym z największych zbrodniarzy w dziejach, to zasługuje na bezwzględne potraktowanie. W takich sytuacjach prokuratura będzie zawsze stanowcza" - powiedział PAP Zbigniew Ziobro.

Jak zapewnia w niedzielę PK, prokuratorzy przystąpili natychmiast do gromadzenia dowodów w tej sprawie i wykonywania czynności procesowych. "Decyzję o śledztwie Prokurator Generalny podjął bezpośrednio po emisji reportażu w programie +Superwizjer+ na antenie telewizji TVN" - poinformowano.

Śledztwo będzie prowadzone z artykułu 256 Kodeksu karnego.

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Swój komunikat opublikowało również MSWiA.
„W związku z emisją reportażu Superwizjera, jutro (22 stycznia br.) minister Joachim Brudziński będzie na ten temat rozmawiał z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji. Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego Prokuratorem Krajowym.

Szef MSWiA podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Nie ma również zgody na pojawianie się w przestrzeni publicznej symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

Polska Policja będzie podejmowała adekwatne - zgodnie ze swoimi kompetencjami - działania, wobec każdej osoby lub organizacji, która nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, czy rasowych. Nie ma również przyzwolenia na agresywne zachowania i ataki na biura poselskie, powodowane różnicami w przekonaniach politycznych.”

Przypomnijmy, wczoraj Superwizjer TVN opublikował materiał o neonazistach. W materiale TVN pokazywani są grupy z różnych części Polski, jednak to fragment z członkami wodzisławskiej Dumy i Nowoczesności jest najbardziej bulwersujący. W materiale widać prezesa DiN, mieszkańca Wodzisławia Mateusza S., który przygotowuje uroczystość w lesie oraz Jacka Lanusznego z Wodzisławia. Ten ostatni jest wiceprezesem DiN oraz prezesem śląskich struktur Ruchu Narodowego. To on był jednym z pomysłodawców wieszania portretów europosłów PO w Katowicach.

Co na to sama Duma i Nowoczesność?

"Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia w telewizji publicznej. Otrzymujemy sporo polubień, e-maili i darowizn na konto. W końcu dotarliśmy do szerszej publiczności. Zdecydowana większość ludzi potrafi oddzielić to co robi DiN od 7 lat, od tego co robi Przewodniczący DiN prywatnie - czytamy na stronie DiN.

(acz)

Powyżej film, w którym udział brali członkowie Dumy i Nowoczesności. Organizatorem marszu była Wodzisławska Inicjatywa Patriotyczna.


Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/135506-skandal-w-wodzislawiu-neonazisci-swietowali-w-lesie-urodziny-hitlera.html

Cały materiał TVN zobaczysz klikając w link poniżej:

https://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/superwizjer-tvn-z-kamera-w-srodowisku-polskich-neonazistow,807953.html

https://www.nowiny.pl/wodzislaw/84504-narodowcy-przeszli-ulicami-wodzislawia.html