Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Ile kosztuje utrzymanie tężni?

01.01.2018 13:00 | 5 komentarzy | juk

Wraz z nadejściem ujemnych temperatur radlińska tężnia zakończyła sezon. Kuracjusze wdychali solankę z Ciechocinka oraz Dębowca. Złoża solanek z Ciechocinka, bogate są m.in. w chlorek sodu, związki wapnia, magnezu, żelaza, bromu i innych mikroelementów. Z kolei solanka z Dębowca, posiada jedną z najwyższych w świecie koncentrację takich minerałów jak: jod, brom, wapń, krzem oraz selen. Jest również zaliczana do wód leczniczych i termalnych.

Ile kosztuje utrzymanie tężni?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bogata infrastruktura

W roku 2017 na kuracjuszy czekało o wiele więcej atrakcji niż w latach ubiegłych. Przy tężni powstał kompleks rekreacyjny, pojawiły się siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, punkt gastronomiczny, brodzik do leczenia metodą ks. dr. Kneippa oraz urokliwy stawek z pomostem. Dodatkowo ustawione zostały nowe ławki, leżaki oraz stoliki do gry w szachy.

Tężnia w kwotach

Budowa radlińskiej tężni opiewała na kwotę prawie 1,5 mln zł. A jej tegoroczne utrzymanie wyniosło nieco ponad 152 tys. zł. Opłaty za energię elektryczną i wodę kosztowały miasto łącznie około 15 tys. zł. Sezonowa obsługa szaletów oraz bieżące utrzymanie tężni to koszt w wysokości prawie 30 tys. zł. - Przerwy technologiczne podczas tegorocznego sezonu były cztery. Miały one miejsce w kwietniu, maju, lipcu oraz wrześniu. Związane były z wymianą solanki w basenie tężni - wyjaśnia Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu. Za tegoroczne solanki miasto zapłaciło prawie 15 tys. zł. A ich transport kosztował nieco ponad 17 tys. zł. Natomiast koszt ochrony tężni wyniósł około 76 tys. zł. 

Inhalacje przy tężniach solankowych pozwalają na „odtrucie” organizmu, który na co dzień narażony jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Spaliny samochodowe czy niska emisja zanieczyszczeń – to stałe zagrożenia dla naszego zdrowia. Tymczasem tężnie solankowe powodują powstanie specyficznego mikroklimatu, z którym można się spotkać np. podczas pobytu nad morzem. Godzinna inhalacja solanką zapewnia dostarczenie do organizmu sporej dawki jodu – porównywalną z trzydniowym pobytem nad morzem. Inhalacje solankowe w tężni służą przede wszystkim zdrowej regeneracji organizmu. To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, dla alergików raz osób mających problemy z tarczycą, czy nadciśnieniem.

(juk)