Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Ważna decyzja w sprawie drogi Racibórz - Pszczyna

29.12.2017 10:20 | 0 komentarzy | ż

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wydała ostateczną decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania dla drogi Racibórz–Pszczyna.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Teraz będzie można wystąpić o ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jak informuje Leszek Iwulski z Urzędu Miasta w Raciborzu, to rodzaj „superpozwolenia” budowlanego, które łączy w sobie decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi z pozwoleniem na budowę.

- Jest to kompleksowa decyzja administracyjna, która pozwala także na wywłaszczenie nieruchomości znajdujących się w pasie inwestycji, a także zatwierdza podział nieruchomości. Dzięki temu dokumentowi można również ograniczyć korzystanie z sąsiadujących nieruchomości, jeśli będzie konieczna przebudowa infrastruktury technicznej oraz dróg niższej kategorii. Uzyskanie ZRID - u pozwala na rozpoczęcie procedury przetargowej zmierzającej do wyłonienia wykonawcy robót i rozpoczęcia prac budowlanych - wyjaśnia L. Iwulski.

Decyzja środowiskowa dotyczy całego odcinka projektowanej drogi o długości 25 kilometrów, ale w pierwszej kolejności będzie realizowany raciborski ośmiokilometrowy odcinek od skrzyżowania z Drogą Krajową 45 w Rudniku do ulicy Piaskowej. Odcinek ten uzyskał w czerwcu dofinansowanie w wysokości ok. 150 milionów zł. Całkowity koszt tej inwestycji szacowany jest na kwotę 200 milionów złotych.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż, fot. sxc.hu/ephe drin