Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Rybnicki fotograf, olimpijczyk i przewodniczący FOR podsumowują 2017 rok

26.12.2017 17:00 | 0 komentarzy | pm

Łukasz Kohut, fotograf, działacz z Rybnika, Zbyszek Chwastek, przewodniczący stowarzyszenia Forum Obywateli Rybnika oraz Mirosław Małek, żeglarz, rybnicki olimpijczyk podsumowują 2017 rok.

Rybnicki fotograf, olimpijczyk i przewodniczący FOR podsumowują 2017 rok
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak co roku, przygotowaliśmy cykl podsumowań odnośnie mijającego roku. Zapytaliśmy rybnickich polityków, sportowców, działaczy, kabareciarzy – generalnie ludzi znanych, co było największym plusem w roku 2017, a co minusem. Poprosiliśmy również, aby opisali nam wymarzony prezent na rok 2018. 

Łukasz Kohut, fotograf, działacz z Rybnika

Największy plus roku 2017
2017 rok to był dla mnie bardzo pracowity. Dużo zleceń komercyjnych, publicystyka, praca nad kolejnym samorządem w sprawie edukacji regionalnej w ramach DURŚ (jesteśmy po wstępnym projekcie w Rudzie Śląskiej), aktywność obywatelska pod sądami, pomoc w pracach o uznanie ślonskiej godki jako języka regionalnego. Artystycznie: wystawa zdjęć ,,Pogranicze” w Halo! Rybnik. Świetny Przystanek Woodstock i dwa fantastyczne koncerty: Guns N’ Roses w Pradze i Wardruna w Zabrzu.

Największy minus roku 2017
Politycznie to był niestety kolejny rok demontażu demokracji. Nie potrafię się na to zgodzić dlatego protestuję kiedy tylko dzieje się coś niedobrego. To był zdecydowanie ,,sądny" rok. Lipcowe protesty miały dużą moc, choć zdaję sobie sprawę, że władza nie słucha suwerena i nie cofnie się o krok. Mam nadzieję, że nie wylądujemy na europejskim marginesie, a wiele  niestety na to wskazuje. Boję się, że trójpodział władzy będzie wkrótce tylko fasadowy, następne w kolejce są samorządy. Żal patrzeć, jak coś co budowaliśmy przez ponad 25 lat obraca się wniwecz. 

Wymarzony, najważniejszy prezent na rok 2018
Planów jest dużo. Chciałbym wydać album zdjęć Śląska z opisami ulubionych miejsc, myślę także ciągle nad doktoratem z nauk politycznych. Marzy mi się finał Mundialu Argentyna – Polska, choć będzie to bardzo trudne zadanie dla obu ekip. Mam też wielką nadzieję jako, że z natury jestem optymistą,  że pomimo tych ogromnych różnic politycznych uda się kiedyś zakopać ten rów. Wszystkim czytelnikom portalu życzę Radosnych, Spokojnych Świąt i Do siego roku.

Zbyszek Chwastek, przewodniczący stowarzyszenia Forum Obywateli Rybnika

Największy plus roku 2017
Nasz kraj jeszcze się nie rozsypał, pomimo wielu starań niektórych.

Największy minus roku 2017
Nic się nie zmieniło pomimo starań wielu innych.

Wymarzony, najważniejszy prezent na rok 2018
Obudzić się i stwierdzić, że wszystko powyższe to tylko zły sen.

Mirosław Małek, żeglarz, rybnicki olimpijczyk

Największy plus roku 2017
Start w regatach i wywalczone Mistrzostwo Świata w Raceboardzie w grupie masters i spotkanie się z kolegami, z którymi ścigałem się blisko 20 lat temu. Udowodniłem sobie, że po roku przygotowań jestem w stanie cały czas wiele odciągnąć w windsurfingu - mojej ulubionej dyscyplinie sportowej.

Największy minus roku 2017
W okresie zimowym nie mogę iść na spacer z rodziną ani pobiegać z uwagi na niską emisję, a w zasadzie niską świadomość mieszkańców, którzy paląc w piecach zatruwają powietrze.

Wymarzony, najważniejszy prezent na rok 2018
Zdrowie moje i moich bliskich i radykalną zmianę w punkcie 2.