Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Gaszą pożary i przyciągają najmłodszych

18.11.2017 06:30 | 0 komentarzy | eos

Już 70 lat ochotnicy OSP w Łańcach chronią swych mieszkańców przed czerwonym kurem, a także niosą pomoc w codziennych zdarzeniach na terenie sołectwa i poza jego granicami. Okazją do świętowania było jubileuszowe spotkanie w świetlicy remizy, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, radnych, pań z zaprzyjaźnionego KGW oraz strażaków.

Gaszą pożary i przyciągają najmłodszych
Podczas uroczystości torty z wizerunkami wozów strażackich pokroił prezes OSP Łańce Mirosław Świdergoł. Po lewej prezes gminnej OSP Kobyla Wilhelm Walenko.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obowiązki gospodarzy uroczystości pełnili, witający zaproszonych gości, naczelnik OSP Łańce Rafał Święty oraz prezes OSP w Łańcach Mirosław Świdergoł, który przedstawił historię jednostki.

Początki łanieckiej straży pożarnej sięgają 1947 r., ponieważ wcześniej mieszkańcy należeli do utworzonego w 1897 r. związku sikawczanego w Rzuchowie. Jednostka w Łańcach została założona 5 października 1947 r., przez komendanta rejonowego Joachima Zająca, który mieszkał w Rzuchowie. Do 1958 r. łanieccy strażacy dysponowali jedną sikawkę ręczną, potem otrzymali motorówkę, a następnie zdecydowali o wybudowaniu remizy strażackiej. Do użytku oddano ją 21 lipca 1963 r. Na przełomie lat 70. straż otrzymała samochód dodge, którego w 1977 r. zastąpił żuk wraz z wózkiem na węże. Kolejnym samochodem był jelcz przydzielony przez Zarząd Gminny OSP w Lyskach, a potem steyr 680 E, który sprowadzono w 1992 r. z zaprzyjaźnionej jednostki straży pożarnej w St. Valentin w Austrii.

Na obchody 50. rocznicy istnienia OSP Łańce, mieszkańcy ufundowali sztandar, który został poświęcony w 1998 r. Rok później, na wniosek komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach, OSP Łańce zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przyjacielskie kontakty z niemieckim Östringen, w 2001 r. zaowocowały sprowadzeniem drugiego średniego samochodu mercedes 1113, co wiązało się z rozbudową garażu. W latach 2001 – 2006 przygotowano i oddano świetlicę na poddaszu. – Od lat 80. nasza jednostka zajmuje czołowe miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych. W 2006 i 2008 r. zdobyła I miejsce w tych zmaganiach na szczeblu powiatowym – wspomina osiągnięcia prezes Mirosław Świdergoł.