Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

Krematorium i pokój gier - jakie pomysły na biznes mają młodzi wodzisławianie?

15.11.2017 07:00 | 1 komentarz | mak

Rozstrzygnięto konkurs "Start w biznes", w którym wzięli udział młodzi mieszkańcy powiatu. Zwyciężył uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu. Co wymyślił?

Krematorium i pokój gier - jakie pomysły na biznes mają młodzi wodzisławianie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

14 listopada w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu "Start w biznes". Był to konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zdaniem uczestników było stworzenie nowatorskiego i ciekawego pomysłu na własny biznes.

Łącznie wpłynęło 13 prac. - Projekty zostały świetnie przygotowane i ciekawie zaprezentowane. Wśród nich takie, które można od razu wprowadzić w życie. Co ważne, młodzi ludzie mają świadomość, że odniesienie sukcesu wiąże się z ciężką pracą - mówiła Angelika Krzywodajć z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Z kolei starosta Ireneusz Serwotka podkreślał, że na etapie kształcenia bardzo ważne jest rozbudzanie wśród młodych ludzi kreatywności i innowacyjności.

Świat gier

Zwycięzcą konkursu został Mateusz Balawajder z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu. Jego pomysł na biznes to game room. Firma świadczyłaby usługi z zakresu sprzedaży i obsługi artykułów z branży IT, napraw (komputery, porty USB w telefonach czy komputerach), składania oraz kompletowania części do komputerów, wynajęcia komputerów na miejscu i serwera prywatnego. Do tego rozrywkę w postaci gier komputerowych. - Cały projekt polega na oferowaniu w jednym miejscu usług z branży IT oraz gamingu, który staje się jednym z większych biznesów na świecie - mówił Mateusz Balawajder.

Pomysł ucznia wziął się z jego zainteresowań. - Sam jestem graczem, obserwuję ten świat - podkreślał. Dodał, że na start nie potrzebowałby żadnego pracownika, wszystkim mógłby zajmować się sam.

Instrumenty 3D

Drugą nagrodę otrzymał Robert Grymel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu. Stworzył projekt pod nazwą "Virtual chords". Firma miałaby się zajmować m.in. wytwarzaniem instrumentów za pomocą drukarki 3D. - Muzyka jest obecna we wszystkich miejscach na świecie, to ona tworzy kulturę. Dlatego nie ma ograniczeń dla takiego biznesu - tłumaczył Robert. Podkreślał, że otwierając tego rodzaju biznes, jednocześnie wypełniłby niszę rynkową. Pozostałe gałęzie jego pomysłu na firmę to: grające dźwięki za pomocą technologii cyfrowej, produkcja zamówionych i spersonalizowanych instrumentów oraz własne know-how na produkty tej kategorii.

Krematorium

Trzecie miejsce zajął Dawid Taszarek z II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu. Stworzył pomysł na biznes pod nazwą Krematorium "Vanitas". Projekt zakłada powstanie krematorium i miejsce pochówku zmarłych. - Pomysł wynika z mojej analizy rynku. Zakłada kompleksową organizację pogrzebów. Począwszy od pomocy w wyborze kwiatów i wieńców pogrzebowych, aż po samo pochówek. Chodzi o to, by klienci otrzymali całościowe wsparcie - wyjaśniał Dawid Taszarek.

Firma miałaby świadczyć usługi w zakresie spopielania zwłok oraz pochówku urn w katakumbach. Wśród korzyści, jakie wiązałyby się z korzystaniem z oferty przedsiębiorstwa, uczeń wymieniał: aspekt ekologiczny, niższe koszty pogrzebu i pochówku oraz łatwiejsze utrzymanie miejsca pamięci. 

Pozostali laureaci

Czwarte miejsce zajął Szymon Lipiński z Technikum nr 3 w Wodzisławiu, piąte miejsce zdobyła Agata Kałuża z Technikum nr 3 w Wodzisławiu, a szóste miejsce Sara Dźwigał z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu.

Podziękowania otrzymali: Natalia Woźnica, Szymon Rosa, Paulina Kotowska, Klaudia Plewnia, Sandra Bank, Agata Szweda i Sabina Dygdoń.

Nagrodą za pierwsze miejsce był iPad, za drugie - smartfon, a za trzecie - smartwatch. Laureaci miejsc od czwartego do szóstego dostali zegarki.

W czasie konferencji o początkach swoich biznesów opowiedziało też dwóch mieszkańców powiatu, którzy pozyskali środki na rozpoczęcie własnej działalności: Łukasz Krzystała, który założył Centrum Telefonów Komórkowych "Utikom" oraz Tymoteusz Cieciera, który jest właścicielem Pracowni Kawy "Kawowski". Wręczono też certyfikaty uczestnikom programu "Karta młodego przedsiębiorcy".

Organizatorami konkursu byli: Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim oraz Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski