Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Nowymi schodami na Jeruzalem [ZDJĘCIA]

31.10.2017 18:30 | 0 komentarzy | żet

Interpelacje radnych, fala krytyki ze strony mieszkańców oraz prześmiewczy materiał w Teleexpresie odniosły skutek. Obecnie na cmentarz Jeruzalem można dostać się po nowych schodach.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe schody ułatwiają pokonanie stromej skarpy, która oddziela parking przy ul. Jana Pawła II (naprzeciwko kościoła Matki Bożej, przy placu manewrowym) od ulicy Cmentarnej, prowadzącej do bocznego wejścia na cmentarz Jeruzalem. Schody wykonali pracownicy przedsiębiorstwa Melkad z Łańc. Ich budowa kosztowała raciborskiego podatnika 93 480 zł (brutto).

Brak schodów szczególnie dał się raciborzanom we znaki w zeszłym roku, gdy remontowana ulica Ocicka była zamknięta dla ruchu samochodowego. Tymczasowy parking przy ul. Jana Pawła II spełnił swoją rolę. Problem polegał jednak na tym, że większość osób po wyjściu z samochodów nie wracała się do drogi, aby wejść na wąską ścieżkę prowadzącą po grzbiecie skarpy do ulicy Cmentarnej, tylko skracała sobie drogę wspinając się po stromiźnie.

Wspinaczka raciborzan przyciągnęła uwagę Telewizji Polskiej, która w Teleexspresie wyemitowała utrzymany w żartobliwym tonie materiał na ten temat (racibrzanom nie było do śmiechu). Wreszcie radni zdecydowali się, aby w  przyszłorocznym budżecie Raciborza zarezerwować środki na budowę schodów rozwiązujących problem uciążliwej wspinaczki. Prace budowlane zakończono w ubiegłym tygodniu.

Przypominamy, że 1 listopada tego roku ulica Ocicka ponownie zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego - za wyjątkiem autobusów oraz pojazdów dowożących na cmentarz osoby niepełnosprawne. Urzędnicy polecają korzystanie z parkingu przy ul. Jana Pawła II lub parkingu przy Lidlu, skąd kursować będą darmowe autobusy na cmentarz. Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywać również w rejonie innych raciborskich cmentarzy. Szczegóły: Zamknięta Ocicka i darmowy autobus na Jeruzalem.