Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Urząd Miasta Racibórz nie poświadcza własnoręczności podpisu

27.10.2017 07:51 | 2 komentarze | ż

W ostatnich dniach do Urzędu Miasta Racibórz zgłasza się wiele osób, które chcą uzskać poświadczenie własnoręczności podpisu. Tak jest np. w przypadku emerytów i rencistów górniczych, którzy starają się o rekompensatę za utracony deputat węglowy.

Urząd Miasta Racibórz nie poświadcza własnoręczności podpisu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Miasta Racibórz informuje, że nie ma prawa poświadczać takich podpisów. Dlaczego? Ustawa Prawo o notariacie z 14 lutego 1991r. wskazuje, że: "Minister Sprawiedliwości może, w drodze rozporządzenia, upoważnić organy samorządu terytorialnego i banki mające swoją siedzibę w miejscowościach, w których nie ma kancelarii notarialnej, do sporządzania niektórych poświadczeń dokonywanych przez notariusza".

Podobny zapis znajduje się również w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 7 lutego 2007r. Co to oznacza? Wójt, burmistrz lub prezydent miasta są uprawnieni do poświadczenia własnoręczności podpisu tylko w wyjątkowych okolicznościach, które są określone przepisami.

- Generalnie ta czynność należy do kompetencji notariuszy. Z uwagi na fakt, że w Raciborzu mamy takie kancelarie, w Urzędzie Miasta nie można uzyskać poświadczenia takiego podpisu. W tej sytuacji osoby, które chcą uzyskać poświadczenie podpisu muszą niestety udać się do notariusza - informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy w UM Racibórz.

źródło: UM Racibórz, oprac. żet