Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

W Rydułtowach brakło wniosków o 10 tysięcy, ale szybko uzupełnili

24.10.2017 20:10 | 4 komentarze | mak

Od wtorku emeryci i renciści górniczy mogą składać wnioski o 10 tys. zł rekompensaty za deputaty węglowe. Odwiedziliśmy punkt przyjmowania wniosków w budynku byłego klubu NOT w Rydułtowach. Stojący w kolejce mówili, że obsługa odbywa się sprawnie.

W Rydułtowach brakło wniosków o 10 tysięcy, ale szybko uzupełnili
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Rydułtowach w budynku byłego klubu NOT przy ul. Ofiar Terroru już około godz. 10.00 brakło wniosków, ale szybko zostały dodrukowane. - Pierwszy raz byłem o godz. 10.00. Wziąłem jeden z ostatnich wniosków. Ludzie trochę się denerwowali, że już nie ma. Ale od znajomych dowiedziałem się, że szybko zostały uzupełnione i już nie było problemu - mówi nam pan Andrzej z Rydułtów, emerytowany górnik.

Osoby, które wychodziły z punktu, podkreślały, że przyjmowanie wniosków odbywa się sprawnie. - Naliczyłem 8 stanowisk, więc szybko to idzie. Stałem niecałe pół godziny, ale to nie jest długo, bo ludzi było dużo, kolejka już przed budynkiem - podkreśla pan Marian.

Stojący w kolejce od czasu do czasu toczą rozmowy na temat samego pomysłu wypłaty 10 tys. zł rekompensaty w zamian za zrzeczenie się roszczeń do deputatu węglowego. - Wolę wziąć i mieć to załatwione. Lata lecą, człowiek się starzeje i jakby miał się procesować, to nie wiadomo czy by doczekał efektu. A tak jest niespodziewany zastrzyk gotówki. Może dla młodych to gorsze rozwiązanie, ale dla nas starszych bardzo dobre - mówi pani Jadwiga.

Przypomnijmy, że prezydent podpisał 23 października ustawę o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa weszła w życie z dniem 24 października. Od tego momentu osoby uprawnione do świadczenia mogą składać wnioski w wyznaczonych do tego miejscach.

Ustawa zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku. Aby otrzymać rekompensatę uprawniona osoba musi wypełnić i złożyć wniosek. Można je składać w centralach spółek i kopalniach objętych ustawą.

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach.

Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.