Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Remiza i budynek sportu z kamieniem węgielnym

24.10.2017 19:15 | 0 komentarzy | OQL

Symboliczna uroczystość w Nieboczowach. Wmurowano kamień węgielny pod powstające budynki. A wraz z nim pamiątki związane ze starą wsią.

Remiza i budynek sportu z kamieniem węgielnym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

8 października wmurowano kamień węgielny w miejscach, gdzie powstają dwa ważne dla Nieboczów obiekty. Najpierw wmurowano kamień węgielny w budynek remizy strażackiej. W nim będzie działał również punkt przedszkolny, a na piętrze część przeznaczona na działania związane z kulturą. Kolejny kamień węgielny został wmurowany w budynek sportu i rekreacji na terenie stadionu. W uroczystości wzięli udział włodarze gminy Lubomia, proboszcz nieboczowskiej parafii ks. Mariusz Pacwa, senator Adam Gawęda i mieszkańcy Nieboczów.

– Długa droga z Nieboczów do Nieboczów dobiega końca - powiedział wójt Czesław Burek. Nawiązał w ten sposób do wieloletnich działań związanych z przenosinami i budową nowej wsi. - To droga mierzona nie tylko kilometrami, ale przede wszystkim wieloma nieprzespanymi nocami, wieloma dylematami, często walką o przyszłość. Wielka chwała tym, którzy przetrwali i dotarli do końca - dodał. Przy okazji włodarz wypowiedział marzenie. Chciałby, żeby Nieboczowy rozwinęły się do jeszcze większych rozmiarów, niż przed przesiedleniem. – Są ku temu wielkie możliwości – stwierdził wójt.

W związku z uroczystością przygotowano dwie tuby. W każdej z nich umieszczono akt, którego treść odczytał sołtys Nieboczów, Krzysztof Szczotok. – Budowa tego obiektu jest częścią przesiedlenia i odtworzenia wsi Nieboczowy, która była zmuszona opuścić swoją historyczną małą ojczyznę z powodu budowy zbiornika Racibórz, mającego chronić przed powodzią około 2,5 mln ludzi od Raciborza po Wrocław – brzmi fragment aktu.

Dwa akty zostały podpisane przez włodarzy, zaproszonych gości, mieszkańców. – Nie ukrywam, że kiedy podpisywałem akty, ręka mi zadrżała – przyznał senator Adam Gawęda, wskazując na doniosłość sytuacji. Mówił, że to dzięki zaangażowaniu wielu osób w nowej wsi powstaje nowoczesna infrastruktura, która przysłuży się całej gminie.

Podpisane akty trafiły do tub. Do tuby, która została wmurowana w budynek remizy, dołączono m.in. zdjęcie wyburzonej remizy w starych Nieboczowach i rys historyczny jednostki. Z kolei w tubie wmurowanej w budynek na terenie stadionu, znalazły się pamiątki związane z nieboczowskim sportem.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami budynek remizy i stadion mają być gotowe do końca roku. Wielkie otwarcie nowej wsi zaplanowano 9 września przyszłego roku. Uroczystość zostanie połączona z dożynkami.

(mak)

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia