Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Podpisz list do przyszłych pokoleń mieszkańców Raciborza

24.10.2017 10:30 | 1 komentarz | żet, OQL

Prezydent Raciborza podpisał list do przyszłych pokoleń raciborzan. Teraz swój podpis na druku może złożyć każdy mieszkaniec naszego miasta. Wystarczy, że przyjdzie do urzędu miasta. Warto skorzystać z okazji, bo list trafi do kapsuły czasu, która spocznie na placu u zbiegu ulic Bankowej i Długiej w Raciborzu na kolejnych 50 lat.

Podpisz list do przyszłych pokoleń mieszkańców Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do sprzedaży trafił unikatowy numer "Nowin Raciborskich" poświęcony w całości historii naszego miasta. Przygotowana na okoliczność jubileuszu 800-lecia praw miejskich gazeta trafi do kapsuły czasu, która zostanie zakopana u zbiegu ulic Bankowej i Długiej w Raciborzu. W kapsule znajdzie się również miejsce na list obecnych mieszkańców Raciborza do przyszłych pokoleń.

Wszyscy raciborzanie mogą podpisać się pod listem. Znajdą go w holu urzędu miasta. We wtorek 24 października pierwsze podpisy złożyli prezydent Raciborza Mirosław Lenk, prezes Wydawnictwa Nowiny Sp. z o.o. Arkadiusz Gruchot, redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner, kierownik biura obsługi prezydenta Lucyna Siwek, kierownik biura reklam Wydawnictwa Nowiny Marek Kuder oraz relacjonujący to wydarzenie dziennikarze. Przedsięwzięcie objęły swoim patronatem medialnym Radio Vanessa, Raciborska Telewizja Kablowa oraz portal Nowiny.pl.

- Mamy nadzieję, że miasto przeżyje ten czas w spokoju i dostatku. My, póki starczy nam sił, będziemy nadal to opisywać - powiedział Mariusz Weidner. - To szansa, żeby przekazać coś przyszłym pokoleniom. 50 lat to dużo i mało, choć czas tak szybko leci - dodał prezydent Mirosław Lenk.

List do przyszłych pokoleń został wydrukowany na specjalnym, niezwykle wytrzymałym i odpornym na wilgoć papierze, który z pewnością przetrwa 50 lat. Naszą intencją jest, aby kapsuła została otwarta, gdy Racibórz będzie obchodzić jubileusz 850-lecia praw miejskich. Raciborzanie mają czas do 8 listopada, aby podpisać list. Następnie arkusz trafi do kapsuły czasu, którą wykonają pracownicy firmy Staltech Janusza Lewandowskiego. Pamiątki po naszych czasach zostaną zakopane 11 listopada na placu u zbiegu ulic Bankowej i Długiej przez pracowników firmy Bruki Trawiński (godz. 13.00).

Unikatowy numer "Nowin Raciborskich" to 60 stron poświęconych historii naszego miasta. Od jego średniowiecznych początków, przez czasy nowożytne, rewolucję przemysłową, wojny światowe po czasy powojenne. Tę ostatnią epokę, wciąż żywą w pamięci wielu naszych Czytelników, opisała Katarzyna Gruchot. Osobny artykuł poświęciła Gizeli Pawłowskiej "najbardziej wpływowej raciborzance PRL-u". Ksiądz Jan Szywalski jest autorem artykułu "Racibórz zawsze wierny", w którym opisuje dzieje raciborskich parafii oraz ich proboszczów. Z kolei Jerzy Kwaśny jest autorem artykułu o drużynie piłki nożnej z Markowic, która może poszczycić się najbogatszą historią. Andrzej Gajdziński wspomina czasy budowy firmy Mieszko. W numerze nie brakuje też artykułów o prężnie działających współcześnie przedsiębiorstwach, które skorzystały z okazji aby pozostawić po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Polecamy również wywiad z Pawłem Newerlą oraz wielki test wiedzy o historii Raciborza. Zachęcamy do lektury!

Ludzie:

Jerzy Kwaśny

Jerzy Kwaśny

Były dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.