Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Historia zatrzymana w czasie. Kapsuła czasu stanie na Długiej!

18.10.2017 13:04 | 0 komentarzy | ma.w

Już za tydzień trafi do sprzedaży unikatowy numer naszego tygodnika, wydany z okazji 800-lecia praw miejskich Raciborza.

Historia zatrzymana w czasie. Kapsuła czasu stanie na Długiej!
Zaangażowani w projekt zakopania kapsuły czasu. Od lewej: Bolesław Wołk (Nowiny), wiceprezydent Wojciech Krzyżek, Janusz Lewandowski (Staltech), Marek Kuder i Katarzyna Maciejowska (Nowiny), Lucyna Siwek i Zbigniew Chmielarz (UM) oraz Adam Mużelak (Bruki Trawiński)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ten rok jest szczególny dla „Nowin Raciborskich”, bo mają już 25 lat. Historię narodzin gazety opisaliśmy w styczniu, w jubileuszowym wydaniu. Za tydzień, 24 października ukaże się kolejny w tym roku numer Nowin wypełniony faktami z historii Raciborza, przede wszystkim tymi, które miały miejsce przed pojawieniem się gazety w mieście.

Skupimy się na wydarzeniach z pięciu powojennych dekad. Od powołania pierwszej administracji w zrujnowanym Raciborzu, po koniec PRL-u. Na łamach specjalnej gazety przypomnimy m.in.: czyny społeczne, bary mleczne, pierwsze „warszawy” jeżdżące po mieście, gigantyczne kolejki do mięsnego na Opawskiej, antyki z Desy oraz ojca Piotra Klimy w roli króla Sobieskiego w kultowym przejeździe z 1983 roku. Będą sylwetki dwojga słynnych raciborzan, którzy znacząco wpłynęli na współczesne dzieje miasta: Gizeli Pawłowskiej wybitnej lekarki i szefowej szpitala na Bema oraz Andrzeja Gajdzińskiego, który zbudował potęgę Raciborzanki i Mieszka. Bogatą historię miasta Czytelnicy odnajdą w specjalnym kalendarium. Okolicznościowy wywiad z Pawłem Newerlą będzie naszą wisienką na urodzinowym torcie z okazji 800-lecia praw miejskich Raciborza. Całość zostanie wydana w formie starodruku, podkreślającego historyczny charakter gazety.

Unikatowe wydanie Nowin trafi do kapsuły czasu. Tę – wspólnie z Urzędem Miasta Racibórz – zakopiemy na ul. Długiej w sobotę 11 listopada. Święto narodowe podniesie rangę tego wydarzenia. Wspólnie z magistratem zaplanowaliśmy na tę okazję specjalną oprawę.

Kapsułę wyprodukuje raciborska firma Staltech Janusza Lewandowskiego, specjalizująca się w produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej. Miejsce, w którym znajdzie się kapsuła na kolejne 50 lat, będzie nową atrakcją turystyczną Raciborza. To zbieg ulic Długiej z Bankową. Charakterystyczny plac z tunelem zmieni wkrótce swe oblicze wskutek planowanej rewitalizacji raciborskiego deptaka.

Spotkanie, na którym dokonano wyboru miejsca zakopania kapsuły odbyło się 12 października. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizatorów eventu – „Nowin Raciborskich” i Urzędu Miasta Racibórz oraz firm współpracujących – Staltechu Janusza Lewandowskiego i Bruków Trawińskiego, który będzie towarzyszył zakopaniu kapsuły.

Patronem medialnym tego przedsięwzięcia są Nowiny Raciborskie i portal Nowiny.pl oraz radio Vanessa FM, z którym będziemy na bieżąco relacjonować proces produkcji kapsuły oraz podawać kolejne informacje na temat historycznego wydarzenia zaplanowanego na 11 listopada.

Ludzie:

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia