środa, 22 maja 2019

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Takiej sytuacji nikt się nie spodziewał. Budżet Obywatelski przeszedł bez głosowania

02.10.2017 15:07 | 0 komentarzy | (q)

Takiej sytuacji nikt się nie spodziewał. Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców i zweryfikowane pozytywnie przez komisję projekty tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. W tym roku nie będzie głosowania mieszkańców. Będą za to zmiany w regulaminie BO, które zaczną obowiązywać w nowym roku.

Takiej sytuacji nikt się nie spodziewał. Budżet Obywatelski przeszedł bez głosowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców i zweryfikowane pozytywnie przez komisję projekty tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. W tym roku nie będzie głosowania mieszkańców. Będą za to zmiany w regulaminie BO, które zaczną obowiązywać w nowym roku.

Po raz trzeci chcąc zaangażować mieszkańców w sprawy Raciborza, miasto oddało w ich ręce część miejskiego budżetu. Dokładnie 1 mln 500 tys. zł. Każdy pełnoletni mieszkaniec może w ramach tej procedury zgłosić swój pomysł do realizacji, a co za tym idzie mieć realny wpływ na wydatki budżetowe. Następnie, mieszkańcy wybierają w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Tak było podczas dwóch pierwszych edycji budżetu. W tym roku etap głosowania mieszkańców nie zostanie przeprowadzony.

W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego spłynęły tylko 42 wnioski. 14 z nich negatywnie przeszło proces weryfikacji. Komisja pozytywnie zaopiniowała 28 projektów: 9 ogólnomiejskich i 19 lokalnych. Łączna kwota tych zadań wynosi 1 mln 452 tys zł., a zatem nie przekracza puli budżetu (1 mln 500 tys zł). W związku z tym na mocy §15 regulaminu Budżetu Obywatelskiego wszystkie zadania zostały automatycznie zakwalifikowane do realizacji i nie będą podlegały głosowaniu mieszkańców.

Zaistniała sytuacja kłóci się z ideą Budżetu Obywatelskiego, zgodnie z którą ostatecznej decyzji wyboru projektów powinni dokonać sami mieszkańcy. Regulamin raciborskiego Budżetu Partycypacyjnego wymaga głębszych zmian. Trwają prace nad jego przemodelowaniem. Do końca października zbierane są propozycje zmian do regulaminu.

Poniżej pełna lista projektów zakwalifikowanych do realizacji w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego:

Pełna lista projektów w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego