Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Przełom w sprawie utraconych deputatów. Po 10 tys. zł do końca roku

30.09.2017 10:27 | 271 komentarzy | mak

Emeryci górniczy wreszcie się doczekali. - Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe - zapowiedział w piątek w sejmie minister energii, Krzysztof Tchórzewski. Rodziny emerytów górników dostaną jeszcze w tym roku po 10 tys. zł. Według szacunków ma to kosztować budżet ponad 2 mld zł.

Przełom w sprawie utraconych deputatów. Po 10 tys. zł do końca roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polska Agencja Prasowa podaje, że 240 tys. rodzin emerytów górników dostanie po 10 tys. zł tytułem rekompensaty za utracone składniki wynagrodzenia w postaci deputatów. - Te pieniądze będą wypłacane do końca tego roku - poinformował Tchórzewski.

- To, co zabrano tym, którzy odchodzili na emeryturę od 2012 r. w formie rekompensaty zwracamy. Jako PiS pokazaliśmy i pokazujemy, że potrafimy załatwić to, co było niedopatrzone - mówił minister. Tchórzewski podziękował też wicepremierowi, ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu. - Bez tych pieniędzy, które ministerstwo finansów potrafiło wygospodarować w tegorocznym budżecie, bez tych dodatkowych dochodów, tego by nie było - zaznaczył.

Wicepremier Morawiecki poinformował z kolei, że do zrealizowania wypłaty rekompensat od strony formalno-prawnej konieczna będzie nowelizacja tegorocznego budżetu.

Przypomnijmy, że problemy z deputatami rozpoczęły się w 2012 r. Spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do tego świadczenia.

W styczniu 2016 r. ministerstwo energii przyznało, że trzeba uporządkować sprawę wypłat deputatów węglowych dla byłych pracowników kopalń.

Już jakiś czas temu resort energii przygotował rządowy projekt, gwarantujący emerytom górniczym wypłatę za pośrednictwem ZUS ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy. Propozycja ministerstwa przewidywała wypłatę ekwiwalentu za deputat przez ZUS, raz w roku, według określonego przelicznika wartości tony węgla. W swoim projekcie Ministerstwo Energii oszacowało, że z wprowadzanych regulacji będzie mogło skorzystać ok. 235 tys. osób, przy spodziewanym rocznym koszcie ok. 400 mln zł.

Jeszcze w marcu tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał w sejmie, że ustawa dotycząca deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinna być przyjęta w tym roku. Wyjaśniał, że powodem wolnego tempa prac nad projektem jest konieczność „wpasowania” tych rozwiązań w możliwości budżetu.

Z kolei kilka miesięcy temu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przekonywał, że "ustalenia z Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są takie, że do lipca będzie ponowne rozpatrzenie tego projektu i podjęcie stosownej decyzji co do dalszego procedowania".

Niestety propozycja ministerstwa energii utknęła w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. Jako głównego hamulcowego wskazuje się wicepremiera, ministra rozwoju i finansów - Mateusza Morawieckiego.

W międzyczasie, w toku konsultacji, pojawiła się propozycja wicepremiera Morawieckiego, by w zamian za zrzeczenie się prawa do deputatu, wypłacać emerytom górniczym jednorazową kwotę na poziomie 8-9 tys. zł. Propozycja nie zyskała jednak akceptacji ze strony społecznej.

Ostateczna decyzja w sprawie wypłat środków za utracone deputaty została przedstawiona w piątek w sejmie.

źródło: PAP, opr. (mak)