Piątek, 22 czerwca 2018

imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

RSS

Jakim powietrzem oddychają wodzisławianie? Dane z 9 nowych punktów

13.09.2017 09:09 | 2 komentarze | mak

Wodzisław planuje budowę nowej sieci pomiarowej zanieczyszczeń powietrza. Sieć ma objąć 9 punktów pomiarowych - czujników, które na stałe zamontowane zostaną na wybranych budynkach miejskich w poszczególnych dzielnicach Wodzisławia.

Jakim powietrzem oddychają wodzisławianie? Dane z 9 nowych punktów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie w Wodzisławiu dane o jakości powietrza pozyskuje ze stacji pomiarowej na ul. Gałczyńskiego. Stacja ta funkcjonuje w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. - Zdecydowaliśmy, że już wkrótce stan powietrza monitorować będziemy dodatkowo dzięki dziewięciu nowym punktom pomiarowym. Wykonanie i uruchomienie sieci zaplanowaliśmy na zbliżający się okres grzewczy 2017/2018 - mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Sieć pomiarową zrealizuje w ramach prac badawczych studentów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, na podstawie umowy zawartej z miastem. Wodzisław Śląski udzieli PWSZ dotacji ze środków budżetu.

Jak poinformowali pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, wyniki pomiarów stężenia pyłu w powietrzu PM10 i PM2,5 będą miały charakter poglądowy. Docelowo, odczyty mają być udostępniane poprzez miejską stronę internetową.