Niedziela, 20 maja 2018

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

W kościele reklamowali budżet obywatelski. Tadeusz Gruszka oskarża Miasto

13.09.2017 08:50 | 0 komentarzy | pm

Budżet obywatelski 2018 i gra fair play. 

W kościele reklamowali budżet obywatelski. Tadeusz Gruszka oskarża Miasto
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 18 do 22 września mieszkańcy Rybnika będą wybierali projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2018 roku. W ostatnią niedzielę, w jednym z rybnickich kościołów, podczas ogłoszeń parafialnych, został zareklamowany jeden z projektów. Tadeusz Grusza, prezes Samorządowego Ruchu Demokratycznego twierdzi, że to świadome działanie prezydenta Rybnika. – To nie pierwszy raz, kiedy prezydent tą drogą kontaktuje się z rybniczanami. Prezydent Miasta zachęca mieszkańców Rybnika do aktywnego udziału w głosowaniu, do bycia częścią realnego społeczeństwa obywatelskiego. Działania takie godne są pochwalenia. Ten i każdy inny sposób dotarcia z informacją o budżecie obywatelskim jest odpowiedni. Szkoda, że przy tej okazji prezydent wskazał konkretny projekt, na który jego zdaniem mieszkańcy powinni oddać głos. Jest to, według mnie, żenujące nadużycie władzy. Tym krokiem Prezydent całkowicie wypacza ideę budżetu obywatelskiego, który zgodnie z założeniem na każdym etapie realizacji, tj. od zgłaszania pomysłu po głosowanie ma być niezależny od jakichkolwiek wpływów – pisze w specjalnym oświadczeniu Tadeusz Gruszka, odnosząc się do ogłoszenia o treści: „Prezydent Miasta Rybnika zachęca do głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. W projekcie ogólnomiejskim zachęcamy do głosowania na projekt nr 1, który zakłada zagospodarowanie terenu byłego boiska „Parys” na całoroczny ośrodek rekreacyjno-sportowy. Jest to wspólny projekt Niedobczyc i ościennych dzielnic. Ulotki z wizualizacją ośrodka oraz sposobem i terminem głosowania zostały wyłożone z tyłu kościoła.”
Tadeusz Gruszka dodaje, że jak do tej pory, w pięcioletniej tradycji budżetu obywatelskiego, nie było ingerencji władzy w jego demokratyczne mechanizmy. W tym przypadku, należałoby się zastanowić nad wycofaniem „skażonego” projektu z listy projektów biorących udział w głosowaniu, a prezydent, jeżeli nadal będzie przekonany do niego, powinien znaleźć dodatkowe środki w budżecie miasta na jego realizację.

Miasto Rybnik zaprzecza jakoby miało ze sprawą jakikolwiek związek. – Ogłoszenie o przedstawionej treści nie zostało przygotowane przez urząd miasta, choć zawiera prawdziwą informację dotyczącą zachęcania przez prezydenta do głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego. Druga część komunikatu, dotycząca wskazania wyboru konkretnego projektu jest najprawdopodobniej efektem zaangażowania wnioskodawców tego pomysłu. Wszystkim autorom projektów obywatelskich dziękujemy za pracę na rzecz rozwoju miasta, jednocześnie przypominamy o zasadach fair play dotyczących głosowania – informuje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.