Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Kultura

Epidemia na Śląsku:

W kancelarii dyżurnego ruchu, czyli czeskie klimaty na schodach raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA]

25.08.2017 20:39 | 0 komentarzy | żet

Wodzisławscy aktorzy z czeską sztuką w raciborskiej bibliotece.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niemalże sto osób zgromadziło się w piątkowym wieczór na podwórzu raciborskiej biblioteki. Tak liczną publikę przyciągnęli w to miejsce aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy, którzy wystąpili ze spektaklem "W kancelarii dyżurnego ruchu". Była to interpretacja "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Bogumiła Hrabala - groteskowej historii młodego kolejowego praktykanta Miłosza Pipka, rozgrywającej się na okupowanej przez hitlerowskie Niemcy czeskiej prowincji. Nie zabrakło w niej kultowej sceny - przybijania pieczątek na gołych pośladkach głównej bohaterki. Groteskowa historia młodego kolejowego praktykanta Miłosza Pipka zapewniła raciborzanom sporą dawkę rozrywki.

Na koniec aktorzy, organizatorzy i publiczność uczcili minutą ciszy zmarłą w czerwcu br. założycielkę i wieloletnią reżyserkę Teatru Wodzisławskiej Ulicy Dorotę Nowak, której sztuki gościły w raciborskiej bibliotece przez ponad dziesięć lat.

Spektakl odbył się w ramach projektu „… ja chcę go takim widzieć - Hrabal 2017” - współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Budżetu Państwa RP „Przekraczamy granice”.

Na kolejne spotkanie z Teatrem Wodzisławskiej Ulicy nie trzeba będzie długo czekać. Już w sobotę 2 września o godz. 19.00 w ramach Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy w bibliotece przy Kasprowicza 12 aktorzy wystawią spektakl „Wesele”.