Sobota, 14 grudnia 2019

imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

RSS

Roztańczone widowisko w fontannie przed bazyliką - w obiektywie Janusza Rzymanka [ZDJĘCIA]

15.08.2017 09:38 | 0 komentarzy | pm

Już dawno żadne wydarzenie w Rybniku nie spotkało się z tak ciepłym przyjęciem. 

Roztańczone widowisko w fontannie przed bazyliką - w obiektywie Janusza Rzymanka [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybniczanie jak również przyjezdni mieli okazję obejrzeć niecodzienny plenerowy spektakl taneczny „Wodowisko” w reżyserii Wojciecha Chowańca. Przedstawiona w spektaklu historia pewnego hydraulika, którego los nieoczekiwanie podczas pracy wrzuca w wir wodnego świata, była tylko pretekstem do ukazania potęgi wodnego żywiołu. Licznie zgromadzona na Placu Jana Pawła II publiczność wraz z bohaterem oraz tancerzami, na ponad godzinę została uprowadzona do wodnego świata pełnego tajemnic. Wspólna wędrówka po meandrach wodnej rzeczywistości była bez wątpienia bardzo interesującym przeżyciem. Dzięki tancerzom, muzyce, efektom świetlnym i wodnym igraszkom mogliśmy poczuć tę niesamowitą energię drzemiącą zarówno w spokojnym strumieniu jak i wzburzonym morzu. Organizatorom należą się słowa uznania za to, że oto w przestrzeni urbanistycznej miasta pojawiło się działanie,  które to nasze najbliższe otoczenie znacznie ożywiło.
Należny pamiętać, że woda wpisana w rybnicki herb, odgrywała i wciąż odgrywa ważną rolę w życiu jego mieszkańców. W „Wodowisku” wykorzystano techniki tańca współczesnego, fontannę znajdująca się przed bazyliką,  grę świateł oraz muzykę autorstwa Tomasza Manderli. Spektakl powstał w ramach warsztatów prowadzonych przez   profesjonalnych tancerzy i aktorów na terenie Rybnika w Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA. Podczas castingu wybrano 26 osób, które pojawiły się na wodnej scenie na placu Jana Pawła II. Przygotowania zajęły im  13 dni. A podczas prób tancerze wykonalni 111500 korków. Artyści pracowali bardzo intensywnie. To było spore wyznanie nie tylko dla tancerzy, ale także dla operatora wody i oświetleniowca w osobie Tomasza Porembskiego, który podczas całego spektaklu na żywo wykonał blisko 500 zmian światła dopasowując to wszystko do wodnej scenografii oraz muzyki. Organizacje projektu wsparło Miasto Rybnik. Współorganizatorzy: Urząd Miasta w Rybniku, Biuro Kultury UM, MOSiR w Rybniku, Fontanny z Kamienia.

Twórcy spektaklu:
Reżyseria - Wojciech Chowaniec
Choreografia i wykonanie:
Anna Kasprzak-Chowaniec
Katarzyna Gocał
Zuzanna Kasprzyk
Kamil Bończyk,
Karol Pruciak.
Mieszkańcy Rybnika i okolic: Joanna Białecka, Bogusława Błaszczyk, Anna Burek, Helena Góralczyk, Celina Grzybowska, Monika Halon, Kinga Grychtoł, Nadia Grychtoł, Agnieszka Klimasara, Beata Kuśka, Zuzanna Łapka, Marta Mańka, Magdalena Martyniak, Weronika Mikulska, Sylwia Motyka, Roksana Orzyszek, Bogna Papiorek, Magdalena Sobczak, Joanna Szarblewska, Tomasz Tuszyński, Michalina Waniewska.
Muzyka: Tomasz Manderla
Kostiumy: Magdalena Kowalczyk
Reżyseria światła: Tomasz Porembski