Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Kultura

Okrutna zbrodnia w parku miejskim

10.08.2017 07:00 | 2 komentarze | mak

Staw w wodzisławskim parku miejskim zamieni się w jezioro Gopło, parkowe wzgórze w zamek Kirkora, a publiczność zasiądzie na belach siana. Wszystko to będzie możliwe za sprawą Teatru Wodzisławskiej Ulicy, który wystawi w parku „Balladynę”.

Okrutna zbrodnia w parku miejskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Matko, w lesie są maliny, niechaj idą w las dziewczyny. Która więcej malin zbierze, tę za żonę pan wybierze”. Te i inne słowa ze słynnej tragedii Juliusza Słowackiego „Balladyna” będzie można usłyszeć w parku miejskim w Wodzisławiu. 15 sierpnia wystąpią tam aktorzy z Teatru Wodzisławskiej Ulicy (TWU).

Ku pamięci

Spektakl będzie dedykowany pamięci Doroty Nowak. Reżyserka, scenarzystka i założycielka TWU zmarła 15 czerwca. Odeszła niespodziewanie. Pozostawiła aktorów z pytaniem „co dalej?”. Wszak premiera „Balladyny” w parku była jej pomysłem. To ona była „głową” teatru. - Po pogrzebie pani Doroty spotkaliśmy się i rozmawialiśmy. To były niezwykle trudne chwile - wspomina Olga Bauerek, jedna z aktorek TWU. Wreszcie decyzja zapadła. - Pani Dorota Nowak chciałaby, żebyśmy nadal grali i żebyśmy wystawili „Balladynę”. Jesteśmy o tym przekonani. To będzie nasz hołd dla niej. Stąd tak wielka mobilizacja w nas, by wszystko się udało - dodaje aktorka.

Książę szuka żony

Spektakl rozpocznie się o godz. 20.00. Parkowa przestrzeń zmieni się nie do poznania. Staw stanie się jeziorem Gopłem, którego panią będzie nimfa Goplana. Niedaleko stanie chatka ubogiej wdowy i jej córek - Balladyny i Aliny, między którymi dojdzie do rywalizacji i zbrodni. Parkowe wzgórze będzie zamkiem bogatego księcia Kirkora. - Zostanie zaaranżowana duża parkowa przestrzeń - podkreśla Olga Bauerek.

Publiczność zasiądzie na balotach, czyli charakterystycznych belkach siana. - Przygotujemy też tradycyjne krzesła. Szczególnie dla osób starszych, żeby było im wygodnie - dopowiada aktorka TWU.

Dopełnieniem gry aktorów będzie muzyka na żywo i szereg niespodzianek. Na przykład w czasie „uczty na zamku” będzie można pośmiać się z błazna i zobaczyć pokaz ognia.