Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Śląska Fatima na wyciągnięcie ręki

14.05.2017 13:00 | 0 komentarzy | red

- Między Gorzycami i Wodzisławiem, leży wioska Turza Śl. a w niej na zboczu wzniesienia z daleka widoczny jest kościół z charakterystyczną kulą na wieży: to pierwszy kościół w Polsce pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej - pisze ks. Jan Szywalski.

Śląska Fatima na wyciągnięcie ręki
fot. Foto Gawęda/sanktuarium.turza.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umarł prawie jak męczennik. Z krwawiącą raną w nodze trwał na ambonie w noc pokuty. Miał cukrzycę i pojawiła się gangrena. Zmarł 16 listopada 1980 r. w wieku 66 lat. Miał jednak godnych następców, którzy kontynuowali i rozwijali kult Matki Bożej

Fatimskiej przyciągając wiernych z bliska i daleka. Liczne wota świadczą o wysłuchanych modlitwach i uzyskanych łaskach.

Z księgi pamiątkowej

„(…) W sanktuarium w Turzy za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej dwa razy w życiu otrzymałam szczególnej łaski. We wczesnym dzieciństwie, kiedy medycyna okazała się bezsilna, mama wyprosiła dla mnie łaskę zdrowia. Na pamiątkę postały mi obrazeczki i różaniec ze mszy odpustowych, na które mama mnie wtedy zabierała do Turzy. Był to jednak dla mnie tylko jakiś życiowy epizod, nad którym nigdy głębiej się nie zastanawiam. Późniejsze życie małżeńskie i rodzinne starałam się układać po swojemu. Było coraz trudniej, aż sześć lat temu nadszedł krytyczny dzień. Wszystko stanęło na krawędzi, a ja byłam zupełnie bezsilna i bezradna. Wtedy udałam się po pomoc do Pani Fatimskiej. Stojąc przed jej obrazem poczułam najpierw pokój w sercu, apotem napływ sił do podjęcia takich działań, na jakie nigdy bym się nie odważyła. Zaufałam i udało się naprawić coś, co po ludzku jest prawie niemożliwe. Będąc w Fatimie mogłam za to wszystko podziękować. Ale też zrozumiałam, że stamtąd nie wyjeżdża się z niczym (...)”. G.D.

Obchody w roku jubileuszowym

W obecnym roku jubileuszowym stulecia objawień fatimskich w Turzy Śl. będzie zachowany podstawowy porządek: W każdą niedzielę po 13 dniu miesiąca między majem i październikiem obchodzi się odpust. Suma dla pielgrzymów o 10.30; po niej procesja z figurą MB fatimskiej pod hasłem: „Maryja odwiedza swój lud”. O 13.00 „autosacrum” – poświęcenie kierowców i pojazdów oraz procesja z figurą MB z Syrakuz. O 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego.

Między nabożeństwami odmawia się różaniec.

Każdego 13. przez cały rok urządzany jest dzień chorych. Początek o 9.30. O godz. 10.45 jest msza św., a po niej błogosławieństwo chorych i lekarstw.