Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

2000 podpisów przeciwko spalarni śmieci w Raciborzu. Fita i Woś z mieszkańcami pod Urzędem Miasta

08.05.2017 10:33 | 0 komentarzy | żet

Radni Anna Szukalska, Michał Fita i Michał Woś razem z mieszkańcami Raciborza obawiają się, że wyrażony przez prezydenta Lenka brak zgody na budowę spalarni śmieci nie zamyka drogi do powstania tej inwestycji w mieście. Chcą wiedzieć, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza lokowanie spalarni śmieci i w jaki sposób można go zmienić.

2000 podpisów przeciwko spalarni śmieci w Raciborzu. Fita i Woś z mieszkańcami pod Urzędem Miasta
Radni Michał Fita (drugi od lewej) i Michał Woś (pierwszy z prawej) razem z raciborzanami, którzy zaangażowali się w zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko budowie spalarni śmieci w Raciborzu. Radni obawiają się, że ostatnie deklaracje prezydenta Mirosława Lenka wcale nie zamykają drogi do powstania kontrowersyjnej inwestycji.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ostatniej sesji radni z zadowoleniem wysłuchali zapewnienia Mirosława Lenka, że nie będzie jego zgody na spalarnię w sytuacji, gdy będzie to leżało w jego kompetencjach. - Natomiast z pewnym niepokojem przyjęliśmy głos pana prezydenta, że jeśli będzie to [spalarnia - red.] na gruntach prywatnych, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość budowy spalarni, wówczas prezydent taką zgodę wyda - dodaje M. Woś.

Radni: sprawa nie jest polityczna

- Prezydent miasta podczas sesji mówił, że cała inicjatywa zbierania podpisów jest jakąś formą kampanii [wyborczej - red.]. Absolutnie! - mówi Michał Woś, pytany przez nas czy pomoc, której udzielił protestującym mieszkańcom razem z radnym Fitą oraz radną Szukalską, nie jest początkiem trwalszego sojuszu politycznego.

Jako "kompletnie chybione" określa radny Michał Fita nadawanie sprawie politycznego zabarwienia. - Wielokrotnie zadawaliśmy pytania w tej sprawie - we wrześniu 2016 roku po raz pierwszy, później w październiku i listopadzie, Nowiny na początku publikowały artykuł "Co z tą spalarnią"... Ciągły brak jednoznacznej deklaracji, jawnej informacji, spowodował, że to się w pewnym momencie zaczęło wylewać - mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Owszem, odebraliśmy w tej sprawie mnóstwo telefonów, podpowiedzieliśmy jak najlepiej można byłoby to zrobić, natomiast to nie jest tak, że my chcemy budować na tym jakikolwiek kapitał polityczny (...) Najłatwiej powiedzieć, że sprawa jest polityczna i zamieść pod dywan - kończy M. Fita.

W złożonej w poniedziałek 8 maja interpelacji trójka radnych poruszyła istotne dla sprawy kwestie planu zagospodarowania przestrzennego Raciborza. Jego zapisy stanowią kluczowy element warunkujący lokalizację każdej inwestycji w mieście. Przy zaangażowaniu radnych w jego współtworzenie, może stanowić potężny oręż w walce z kontrowersyjną inwestycją. Najbliższe miesiące pokażą, czy radni zdecydują się na jego użycie.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

Były radny Raciborza, były wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik ministra Zbigniewa Ziobry, radny sejmiku śląskiego i członek zarządu województwa.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.