Sobota, 26 września 2020

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

Nie można kupić węgla przez uchwałę antysmogową? Urząd marszałkowski zabiera głos

06.05.2017 07:00 | 123 komentarze | art

Przypomnijmy, mieszkańcy regionu informowali nas o limitach na zakup węgla, obowiązujących na kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, co wiąże się z tym, że zakup tego opału jest mocno utrudniony. Nie brak głosów, że to efekt uchwały antysmogowej.

Nie można kupić węgla przez uchwałę antysmogową? Urząd marszałkowski zabiera głos
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem przedsiębiorców zajmujących się transportem opału do odbiorców indywidualnych, ich klienci zrezygnowali obecnie z ogrzewania domów flotem lub mułem, których spalanie od września będzie formalnie zabronione, na rzecz węgla. Dlatego marszałkowi województwa śląskiego zadaliśmy pytanie, czy przed przygotowaniem uchwały antysmogowej i jej przegłosowaniem sprawdzał, czy krajowi producenci są w stanie zapewnić w odpowiedniej ilości dozwolony przez uchwałę opał?

Skąd limity?

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego po kilku dniach odpowiedziało nam, że w ramach konsultacji społecznych projektu uchwały antysmogowej 1 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie z największymi producentami węgla i kotłów w Polsce. – Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele JSW Koks, PGG, KHW, Węglokoks Kraj, którzy stwierdzili, że branża węglowa jest przygotowana na produkcję węgla w odpowiedniej ilości dla mieszkańców województwa śląskiego – wyjaśnia Marcin Gaweł z urzędu marszałkowskiego. Skąd więc limity na kopalniach PGG? Nie wiadomo. Do tej pory na nasze pytania Grupa nie odpowiedziała. Co z kolei rodzi pytania o to, czy czasem celowo nie limituje sprzedaży węgla, by pozbyć się tego opału, którego od września spalać nie będzie można? Faktem jest bowiem, że flot na kopalniach PGG sprzedawany jest bez żadnych limitów.

Zamienimy węgiel na gaz?

W urzędzie marszałkowskim mają za to nadzieję, że mieszkańcy województwa będą rezygnować z węgla na rzecz m.in. gazu. – Obserwując zachodzące zmiany, należy założyć, że nie będzie tylko wymiany w obrębie kotłów węglowych, tj. pozaklasowego kotła węglowego na klasowy kocioł węglowy, ale prognozuje się także zamianę węgla na gazowe źródła ciepła, biomasę, ciepło systemowe. W związku z powyższym nie przewiduje się problemów z zapewnieniem odpowiedniej ilości węgla dla sektora komunalno-bytowego w świetle zapisów uchwały antysmogowej – uważa Marcin Gaweł. Na razie rzeczywistość, podparta wyjątkowo chłodną jak na kwiecień aurą pokazuje jednak zupełnie coś innego.

Artur Marcisz