Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Prezes Wojnar: liczę, że PiS znów obroni spółdzielnie

16.03.2017 07:00 | 7 komentarzy | ma.w

10 argumentów Tadeusza Wojnara przeciw planom ruchu Kukiz'15 dotyczącego zmian prawa spółdzielczego (więcej informacji na temat projektu nowelizacji ustawy TUTAJ).

Prezes Wojnar: liczę, że PiS znów obroni spółdzielnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 Identyczne działania wymierzone w prawo spółdzielcze podjęła w 2011 roku Platforma Obywatelska. Kulminacyjnym momentem ówczesnego protestu spółdzielczości było ogólnopolskie forum w Sali Kongresowej. Wszystkie branże spółdzielcze się wtedy zebrały. Obroniło nas Prawo i Sprawiedliwość. Dziś mam nadzieję, że PiS podobnie jak wtedy uzna, że obecne rozwiązania w prawie spółdzielczym są dobre.

2 Spółdzielczość jest korporacją osób fizycznych. Ma wiele gałęzi – jest mieszkaniowa, mleczarska, ogrodnicza, bankowa, SKOK-i. Jest też ciekawym kąskiem politycznym. Dlatego politycy chcą zainteresować te miliony ludzi zmianami w prawie spółdzielczym. W 1990 roku, gdy zlikwidowano związki spółdzielcze, ich majątek trafił na rynek nieruchomości. Był rozprzedawany za bezcen. Aktualnie takie samo zagrożenie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych.

3 To, co działo się w 2011 roku, w procedurze legislacyjnej, pozwalało na wnoszenie uwag w ramach konsultacji i wyrażenie dezaprobaty dla planów polityków. Wówczas, dzięki PiS, spółdzielczość wyszła z tej opresji obronną ręką. Liczę, że rządzący, przy swoim rozsądku i dbałości o to, co się dzieje w kraju nie pozwolą wdrożyć pomysłów Kukiz'15. Inaczej grozi nam wprowadzenie ich ustawy taką ścieżką prawną, jak słynna już ustawa ministra Szyszki, według modelu: wyrąbiemy co się da zanim się wszyscy obudzą.

4 W wyniku reform na nieruchomościach spółdzielczych powstałyby wspólnoty mieszkaniowe. W kraju jest ponad 3600 spółdzielni mieszkaniowych. Oprócz lokali mieszkalnych mają też użytkowe. Chodzi o potężny majątek. W Raciborzu to jest cała Opawska, a na osiedlach pawilony handlowe. Majątek Nowoczesnej jest największy nie tylko w mieście, ale i w powiecie.

5 Gdy wejdą wspólnoty, powołany zostanie likwidator spółdzielni. Jego celem będzie zaspokojenie zobowiązań, jakie ma spółdzielnia. W Raciborzu są to np. kredyty na budowę osiedla Matejki/Opawska; na systemy solarne i termomodernizacyjne. Zostaniemy jako instytucja z zobowiązaniami, bo budynki zabiorą lokatorzy. Nasz majątek trafi na rynek i zostanie sprzedany za bezcen. Nie wiem jaki kapitał jest tym zainteresowany, ale Kukiz'15 pewnie już wie jak się do tego dobrać.

Ludzie:

Tadeusz Wojnar

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Mieszkaniowa