środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Zgoda radnych na plan odnowy Szonowic

06.03.2017 12:30 | 0 komentarzy | woj

W styczniu pisaliśmy o tym jak radni gminy Rudnik nie przyjęli Planu Odnowy Miejscowości Szonowice, czyli dokumentu określającego potrzeby wioski i pozwalającego na ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych. Wówczas pojawiło się wiele niejasności wobec tej decyzji. Karina Lassak, sekretarz gminy oraz sołtys Szonowic informowała o dyskusji, dotyczącej tej sprawy, toczonej podczas obrad komisji komunalnej. Według jej relacji, radni komisji dość złośliwie komentowali zapisy w POM Szonowic, szczególnie dotyczące głównego projektu – budowy izby pamięci czy miejsca promocji lokalnych produktów.

Zgoda radnych na plan odnowy Szonowic
fot. Google
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ostatniej sesji rady gminy do tej sprawy odniósł się przewodniczący komisji komunalnej, Krzysztof Badurczyk. Wyraził on żal, że dotyczące tej sprawy informacje przekazane czytelnikom Nowin nie zostały zweryfikowane, gdyż nie mają one związku z prawdą. Jedyna uwaga, jaką mieli wówczas mieć członkowie komisji komunalnej do POM Szonowic, miała dotyczyć kosztorysu zadania.

– Jesteśmy zbyt małą gminą, żeby robić sobie na złość, czy blokować jakieś pomysły i inwestycje – skwitował. Jakby na poparcie tych słów, na tej samej sesji rada gminy przyjęła już uzupełniony plan odnowy Szonowic. Nie obyło się bez pytań, dotyczących właśnie finansowania głównej inwestycji opisanej w POM Szonowic. W dokumencie wstępnie przyjęto, iż całkowity koszt tego zadania wyniesie 100 tys. zł. Założono przy tym wkład własny na poziomie 5 tys. zł. Radni dopytywali K. Lassak skąd tak korzystne proporcje, i czy aby nie są zaniżone. Sołtys Szonowic przyznała, że opierała się na szacunkach, gdyż na razie nie są znane warunki przyznawania środków w ramach POM-ów. Dodała, że w razie potrzeby sołectwo przeznaczy na ten cel część funduszu sołeckiego.

Należy dodać, że zanim omawiana inwestycja zostanie zrealizowana musi być spełnionych jeszcze kilka warunków, m.in. kolejna zgoda rady gminy.

POM Szonowic tak się spodobał rajcom, że przewodniczący rady, Mirosław Golijasz namawiał sekretarz gminy do stworzenia takich dokumentów dla pozostałych miejscowości. Ona zaś przyznała, że tworząc POM Szonowic opierała się na planie odnowy Strzybnika, zamieniając tylko nazwy miejscowości i oczekiwane zadnia.

(woj)

Ludzie:

Mirosław Golijasz

Mirosław Golijasz

Radny gminy Rudnik.