Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Szykują się do redukcyjnego odstrzału dzika

03.03.2017 13:00 | 9 komentarzy | art

Gmina złożyła do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. wniosek o zezwolenie na dokonanie odstrzału redukcyjnego dzika. Objętych nim miałoby zostać 14 sztuk.

Szykują się do redukcyjnego odstrzału dzika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To efekt protestów rolników, którzy przegrywają walkę ze sprytnym zwierzęciem. To wyniosło się z lasów i przeniosło na pola. Rolnicy narzekają, że dzik plądruje ich uprawy. To zaś jest problemem również dla myśliwych, którzy zgodnie z prawem muszą wypłacać rolnikom odszkodowania. W zeszłym roku radny powiatowy Marek Rybarz zbierał podpisy pod wnioskiem do powiatu o zmniejszenie liczebności dzika. Podpisało się pod nim kilkaset osób, głównie mieszkańców gminy Gorzyce. Starostwo przekazało petycję do Polskiego Związku Łowieckiego. W sukurs rolnikom postanowiła przyjść również gmina. Dlatego jeszcze pod koniec października złożyła do starostwa wniosek o pozwolenie na odstrzał redukcyjny dzika. Gmina chce, by odstrzelonych zostało 14 sztuk tej zwierzyny (oprócz 140, które odstrzelić ma koło łowieckie na terenie Gorzyc i Godowa). Urzędnicy z Gorzyc wyjaśniają, że chodzi o odstrzał dzików bytujących na obszarach wyłączonych z obwodów łowieckich, a więc blisko zabudowy, w związku z zagrożeniem prawidłowego funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej, jak również zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców oraz stratami majątkowymi.

Odstrzelą, jeśli zajdzie potrzeba

– Mieszkańcy zgłaszają, że dziki podchodzą pod domy, pojawiają się na terenach dróg i parków. Dziki dokonały też zniszczeń na boisku w Odrze i Olzie. Na podstawie własnego rozeznania gmina zawnioskowała o objęcie odstrzałem 14 sztuk dzików. Trudno oszacować dokładnie ilość dzików, które pojawiają się w tych miejscach, zwłaszcza że zwierzęta często przemieszczają się.