środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Droga Racibórz-Pszczyna. Na całość nie będzie pieniędzy

30.11.2016 07:00 | 0 komentarzy | żet

Marszałek Województwa Śląskiego ustalił limit wydatków na jeden projekt drogowy. Oznacza to, że pieniędzy na pewno nie wystarczy na budowę raciborskiego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna od DK 45 w Rudniku do Rybnika.

Droga Racibórz-Pszczyna. Na całość nie będzie pieniędzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, władze Raciborza przyjęły na siebie ciężar finansowy projektowania drogi Racibórz - Pszczyna na odcinku od DK 45 w Rudniku do Rybnika - Niedobczyc. Projektanci zapewniają, że prace nad projektem są już na ukończeniu i zdążą do końca roku. Tymczasem potwierdziły się złe dla Raciborza wieści, o których od dawna mówiło się w kuluarach. Otóż władze samorządu województwa ustaliły limit wydatków, które mogą zostać przeznaczone na jeden projekt drogowy w ramach aktualnej perspektywy finansowej UE. Wynosi on 147 mln zł. To kilkakrotnie mniej niż potrzeba na wykup gruntów i budowę drogi na odcinku od DK 45 w Rudniku do Rybnika. Kosztorys tego przedsięwzięcia opiewa na kwotę 700 mln zł.

Włodarze gmin, po których miała przebiegać droga, spotkali się i ustalili, że w takim wypadku w pierwszym rzędzie zostanie złożony wniosek na budowę obwodnicy Raciborza od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu. Co prawda kosztorys tego zadania wynosi 166 mln zł, ale władze Raciborza gotowe są wyłożyć brakujące 19 mln zł z budżetu gminy (po rozstrzygnięciu przetargu może okazać się, że różnica będzie mniejsza).

Co z odcinkiem drogi od ulicy Piaskowej w Raciborzu do Rybnika? Wedle relacji starosty Ryszarda Winiarskiego, samorządowcy otrzymali zapewnienie od władz województwa, że zostanie on wykonany, gdy będą pieniądze. Te mogą pojawić się w kasie województwa po przeglądzie inwestycji kolejowych, bowiem pula środków na remonty linii kolejowych jest tak wielka, że prawdopodobnie nie uda się jej w całości wykorzystać. Jednakże przesunięcie tych pieniędzy na inwestycje drogowe będzie wymagało zgody z UE.


Pozostały odcinki drogi Racibórz - Pszczyna już powstały lub będą powstawać. Aktualnie Rybnik jest na etapie rozstrzygnięcia przetargu na budowę fragmentu od ulicy Wodzisławskiej w Rybniku do ronda Raciborskiego w Żorach. Żorski odcinek też jest gotowy, choć w okrojonym zakresie.

Ludzie:

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski