Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Wielkie święto w Brzeziu. Szkoła ma nowy sztandar [ZDJĘCIA]

09.11.2016 14:05 | 0 komentarzy | żet

Poprzedni sztandar spłonął w pożarze szkoły w 1992 roku. Szkoła Podstawowa Nr 3 czekała na nowy aż 24 lata. Ufundowała go rada rodziców.

Wielkie święto w Brzeziu. Szkoła ma nowy sztandar [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowy sztandar Szkoły Podstawowej Nr 3 w Raciborzu-Brzeziu jest repliką chorągwi strawionej przez ogień w 1992 roku. Z jednej strony zdobi go inkrustowane srebrnymi i złotymi nićmi godło Rzeczpospolitej Polskiej, haft z drugiej strony poświęcony jest patronowi szkoły - poecie i żołnierzowi Powstania Warszawskiego Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Przedstawia otwartą księgą - na lewej karcie znajduje się róża ze złamaną łodygą - symbol przerwanego życia poety (zginął przeżywszy 23 lata w Powstaniu Warszawskim), prawa strona to cytat z twórczości Baczyńskiego - "Ja, poszukiwacz ludzi prawdziwych". Księga oparta jest na fragmentach muru, symbolizującego walkę w Powstaniu Warszawskim.

Uroczyste przekazanie sztandaru zorganizowano w środę 9 listopada. Z rąk przedstawicieli rady rodziców odebrała go dyrektor Małgorzata Popiel-Łapiniak. - Ta chwila pozostanie w naszych sercach - powiedziała, dodając że sztandar symbolizuje wartości patriotyczne i narodowe, w duchu których kadra szkoły stara się wychowywać uczniów. Poproszony o zabranie głosu prezydent Mirosław Lenk przypomniał scenę z "Krzyżaków", w której zaciekle broniono sztandaru. - Symbolizuje on wiele wartości - powiedział, dodając, że szkoła w Brzeziu sobie na niego zasłużyła.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Raciborza i powiatu raciborskiego, kuratorium oświaty, radni, urzędnicy, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Grupa tych ostatnich wystąpiła w pouczających programie artystycznym przedstawiajacym cztery etapy życia patrona szkoły.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.