Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Starsi kontra młodsi – jak żyć, by sobie nie przeszkadzać

06.11.2016 13:00 | 4 komentarze | tora

Znajomy naszego dziennikarza sprzedawał niedawno mieszkanie w bloku. Wśród pytań zadawanych przez potencjalnych kupców było i takie: "A jacy są sąsiedzi?". I co tu odpowiedzieć, by przypadkiem nie zrazić klienta? Zamiast kombinować znajomy mówił, że mieszka tu sporo rodzin z małymi dziećmi, i że ogólnie jest spokojnie. Trudno powiedzieć, czy te informacje zachęcały, bądź zniechęcały kupców, w każdym razie mieszkania jeszcze nie sprzedał.

Starsi kontra młodsi – jak żyć, by sobie nie przeszkadzać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obrażają się

Faktem jest jednak, że relacje między sąsiadami są jednym z ważniejszych elementów życia w bloku. Jeśli sąsiedzi w miarę się dogadują, a przynajmniej nie wchodzą sobie w paradę, to koegzystencja jest normalna, znośna. O dobre kontakty łatwiej tam, gdzie mieszkańcy nie zmieniają się zbyt często. Znają się od lat, potrafią np. dogadać się w sprawie sprzątania klatki, prowadzenia remontów w porach nie przeszkadzających innym, czy wręcz dopilnowania mieszkania w razie wyjazdu. Niestety coraz częściej dochodzi do napięć międzyludzkich, głównie na linii młodzi – starsi. Ci młodsi lubią dłużej zabawić się, ich małe dzieci biegają, rzucają zabawkami. Starsi wolą ciszę i spokój. I problemem nie jest nawet samo zakłócenie spokoju. Problemem staje się reakcja na zwrócenie uwagi. Odbierane bywa to jako krytykę. Ludzie się obrażają, czasem wręcz odpyskują. Stosunki między ludźmi się psują, a problem zostaje.

Spółdzielnio, pomóż

Coraz częściej kłopoty z sąsiadami zgłaszają mieszkańcy do swoich administracji w Spółdzielni Mieszkaniowej ROW. Administratorzy podejmują się negocjacji. Rozmawiają z obiema stronami, próbują znaleźć wyjście z sytuacji. Czasem się to udaje, jednak bywa, że efekt jest odwrotny do zamierzonego. Mieszkańcy w odwecie za podanie ich do spółdzielni, tym bardziej dokuczają. Niedawno artykuł o sąsiedzkich swarach opublikowała gazetka SM ROW "Pod wspólnym dachem". Wynikało z niego, że źródłem problemów byli głównie młodsi stażem mieszkańcy, nie przyjmujący często do wiadomości wypracowanego od lat porządku, a to odnośnie sprzątania klatek schodowych, czy przestrzegania ciszy nocnej.

Nie można narzucać

Po tekście do spółdzielni wpłynął list młodej mieszkanki, która przedstawiła zupełnie inny punkt widzenia. "Nie można narzucać komuś swojego stylu życia, oczekując, żeby bezwolnie wykonywał polecenia starszego sąsiada. Młodzi też mają prawo do życia, innego, niż życie emeryta leżącego o 21.00 w łóżku i słuchającego Radia Maryja tak głośno, że trzeba by klękać i różaniec odmawiać. Sama nie mam 20 lat, ale odkąd mieszkam na osiedlu "między ludźmi" zawsze uważałam, że jestem świadoma tego, iż inni żyją inaczej, niż ja, a dla tych, którzy chcą mieć ciszę i spokój są działki za miastem..."

Zrozumieć swój wiek

Nie od dziś mówi się, że młodzi nie powinni żyć pod jednym dachem ze starszymi, bo każdy ma swoje oczekiwania, przyzwyczajenia, nawyki. Mówiąc "pod jednym dachem" mamy na myśli – w jednym domu. W przypadku jednego bloku jest to praktycznie niewykonalne. Zawsze będą lokatorzy w różnym wieku. Dlatego dobrze byłoby, gdyby młodsi starali się zrozumieć starszych, i odwrotnie. Seniorzy też kiedyś byli młodzi. Młodych też czeka starość. I pewno chcieliby, by była spokojna.

(tora)