Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Ustawa PiS „Za życiem”. Ochrona nienarodzonych czy program „4000+”?

02.11.2016 20:08 | 52 komentarze | acz

Premier Beata Szydło skierowała do Sejmu projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin pod nazwą "Za życiem". Projekt przewiduje m.in. jednorazowe świadczenie po urodzeniu dziecka z upośledzeniem w kwocie 4000 złotych.

Ustawa PiS „Za życiem”. Ochrona nienarodzonych czy program „4000+”?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Czy ustawa "Za życiem" to dobry pomysł?

Świadczenie to ma przysługiwać matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód. Internet już ochrzcił nowy program nazwą "4000+". Wskazują, że gdy projekt pojawił się na stronie Sejmu, okazało się, że warunkiem otrzymania 4000 zł jest urodzenie żywego dziecka. Przeciwnicy wytykają, że gdy dziecko urodzi się martwe, świadczenia nie będzie.

Pieniądze mają zachęcić kobiety do tego, żeby nie przerywały ciąży w przypadku stwierdzenia u płodu ciężkich wad genetycznych. Dodatkowo oboje rodziców dostanie 10 dni w hospicjum perinatalnym, jak również opiekę „specjalistyczną” do ukończenia przez dziecko 18. roku życia oraz stałą opiekę psychologiczną dla rodziny.

Projekt gwarantuje również kobietom w ciąży oraz dzieciom z ciężkimi chorobami prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

- Daliśmy słowo, że pomożemy tym wszystkim rodzinom, tym wszystkim kobietom, które są w tzw. trudnej ciąży. Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują - podkreśliła Beata Szydło. Zapewniła, że przygotowany projekt ustawy to "pierwszy krok" i w najbliższym tygodniu zostanie on skierowany pod obrady rządu. Kolejnym krokiem - jak dodała - będzie "kompleksowy program rządowy", który ma być ogłoszony do końca roku.

Projekt dostepny jest tutaj:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-368-2016/%24file/8-020-368-2016.pdf