Czwartek, 19 października 2017

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Wyrostek, Foremniak, Joyce Moreno czyli gwiazdy w rybnickim teatrze

26.09.2016 19:15 | 0 komentarzy | pm

Jesień zapowiada się imponująco  w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Wyrostek, Foremniak, Joyce Moreno czyli gwiazdy w rybnickim teatrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W nadchodzących tygodniach czeka nas sporo wydarzeń kulturalnych z udziałem wielkich gwiazd kina, teatru, muzyki czy sztuk pięknych.

We wtorek, 27 września o godz. 19.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej wystąpi Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon. – Projekt Tango Corazon powstał w wyniku naszej fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała nas do tworzenia tang we własnych aranżacjach: jazzowych, klasycznych, musicalowych i klubowych. Repertuar zespołu oparty jest na tangach Astora Piazzolli i Richarda Galliano a także autorskich kompozycjach Marcina Wyrostka – opowiadają twórcy widowiska.

W piątek, 30 września o godz. 20.00 Tatr zaprasza na spektakl „Być jak Elizabeth Taylor" z udziałem Małgorzaty Foremniak, Pawła Deląga, Sambora Czarnoty oraz Martyny Kliszewskiej, aktorki i malarki pochodzącej z Radlina.

Spektakl ten to próba analizy związku, w którym namiętność miesza się z zazdrością i lękiem przed odrzuceniem. Przywołanie postaci dwójki niezwykłych aktorów - Elizabeth Taylor i Richarda Burtona, pary która na stałe weszła do kanonu światowej klasyki filmowej, to możliwość przyjrzenia się życiu sławnych ludzi, którzy do dzisiaj budzą podziw i fascynują rzesze wielbicieli na całym świecie. Nowy Jork. Rok 1976. Akcja spektaklu rozpoczyna się w słynnym hotelu The New York Palace, w którym mieszka wybitny psycholog i terapeuta Tony Slawers. Późną nocą odwiedza go niespodziewanie jego wieloletnia pacjentka Elizabeth Taylor. To jeden z najdramatyczniejszych wieczorów najsłynniejszej pary w dziejach Hollywood. Po swoim drugim, spektakularnym małżeństwie postanawiają się ponownie rozstać.

Sobota, 1 października od 19.00 to uczta dla miłośników jazzu, bossanowy i samby w oryginalnym, brazylijskim wydaniu. W ramach festiwalu „jaZZ i okolice" wystąpi Joyce Moreno z zespołem. (Joyce Moreno - śpiew, gitara, Helio Alves – fortepian, Rodolfo Stroeter – kontrabas, Tutty Moreno – perkusja). Joyce Moreno, to jedna z największych wokalistek wszech czasów! Jakby tego było mało, Joyce jest świetną kompozytorką i znakomicie gra na gitarze.

Joyce otrzymała cztery nominacje do muzycznej nagrody Grammy Ameryki Łacińskiej. Do tej pory wydała 34 autorskie płyty i dwa koncerty w wersji audio-video, ponadto jej piosenki ukazały się na licznych kompilacjach. Koncertuje na całym świecie, zarówno na festiwalach folkowych i jazzowych; w teatrach i klubach muzycznych. Swoje płyty nagrywa w różnych krajach obu Ameryk, Azji (głównie w Japonii) i Europy, prezentując charakterystyczną muzykę i kobiecą brazylijską tożsamość.

We wtorek, 4 października o 19.00 czeka nas kolejna porcja jazzu w najlepszym wykonaniu. W ramach 4 Festiwalu im. H. M. Góreckiego „U źródeł sławy" wystąpią: Dorota Miśkiewicz - wokal, Henryk Miśkiewicz - sax, Andrzej Jagodziński - fortepian, Marek Napiórkowski - gitara, Sławomir Kurkiewicz- bass, Michał Miśkiewicz - perkusja, Orkiestra Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Wiesława Pieregorólki. W programie: „Impro Vision" W. Pieregorólka, „Saxi Clari" W.Pieregorólka, openimprowizacja na saksofon i orkiestrę symfoniczną, utwór oparty na tematach H.M.Góreckiego, „Pocztówki z Rio" H.Miśkiewicza.

W czwartek, 6 października o 18.00 TZR zaprasza na „Śniadanie na trawie w porze Ostatniej Wieczerzy". Taki tytuł nosi wystawa malarstwa Tadeusza Rusa, której wernisaż odbędzie się w Galerii Sztuki TZR.

W piątek, 7 października o 19.00 polecamy przestawienie „Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

W sobotę 8 października o 18.00 miłośnicy opery mogą wybrać się na transmisję spektaklu operowego „Tristan i Izolda" z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Tristan, wierny druh i rycerz Króla Marka wiezie swemu wodzowi narzeczoną – księżniczkę irlandzką Izoldę. Izolda woli jednak popełnić samobójstwo, niż wyjść za starego króla. Rozkazuje służącej Brangenie podać sobie i Tristanowi napój śmierci, jednak służka z litości napełnia puchar eliksirem miłości. W sercach i ciałach Tristana i Izoldy rodzi się uczucie silniejsze niż wszelkie zobowiązania, przysięgi, silniejsze niż śmierć, które Wagner przyoblekł w niezwykłą muzykę. Kto ciekawy, inscenizację wielkiego dramatu muzycznego Wagnera mógł oglądać już w czerwcu 2016 w Warszawie. Jednak to w Nowym Jorku w obsadzie znajdą się gwiazdy pierwszej wielkości z Niną Stemme w partii Izoldy i najpopularniejszym wykonawcą roli Króla Marka ostatnich lat – René Pape.