środa, 23 października 2019

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu przepłyną z Gliwic do Świnoujścia

17.05.2016 06:29 | 0 komentarzy | ż

Niemal 700 km z Gliwic do Świnoujścia przepłyną żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu. Start tego nietypowego rejsu po Odrzańskiej Drodze Rzecznej - jednym z najdłuższych w kraju szlaków rzecznych - zaplanowano na 18 czerwca. Ma on m.in. promować żeglugę śródlądową.

Żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu przepłyną z Gliwic do Świnoujścia
Żeglarze wypłyną na dwumasztowym jachcie "Wrzaskun" (fot. syc.zagle.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Chcemy pokazać poprzez ten rejs, że rzeki są nadal drogami - wyjaśniają cel wyprawy jej uczestnicy.

Podróżnik i kapitan Jacek Załuski przypomniał, że trasa rejsu o długości 687 km biegnie od Kanału Gliwickiego do Morza Bałtyckiego przez tzw. Odrzańską Drogę Rzeczną, która niegdyś stanowiła ważny szlak handlowy i transportowy. - Teraz Odra nie jest już tak dobrze wykorzystywana, co wynika z kilku dziesięcioleci zaniedbań - powiedział PAP Załuski.

Dlatego Śląski Yacht Club poprzez swoją wyprawę chce m.in. promować żeglugę śródlądową jako środek transportu, czy komunikacji. - Transport rzeczny jest nawet kilkadziesiąt razy tańszy niż drogowy czy kolejowy, ale praktycznie w ogóle nie jest wykorzystywany. Przykładowo na barkę wejdzie nawet 20 kontenerów, więc ile samochodów musiałoby z takim ładunkiem pojechać, ile paliwa się zużyje - wskazał Załuski.

Więcej w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP
ban/Kurier PAP