środa, 23 września 2020

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Kultura

Zobacz jak prezentuje się kaplica na zamku w Raciborzu po remoncie [ZDJĘCIA]

11.05.2016 07:36 | 0 komentarzy | ż

Oficjalne otwarcie kaplicy św. Tomasza Becketta na Zamku Piastowskim w Raciborzu zaplanowano na 17 maja. Tymczasem we wtorek 10 maja odrestaurowany zabyt pokazano dziennikarzom i przewodnikom (trwał montaż ostatnich elementów wyposażenia kaplicy, m.in. ławek i obrazu św. Tomasza Becketta). Zobacz zdjęcia.

Zobacz jak prezentuje się kaplica na zamku w Raciborzu po remoncie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kaplica na raciborskim zamku otrzymała rzadkie wezwanie św. Tomasza Becketa, angielskiego męczennika - biskupa z Canterbury. Do 1416 roku pełniła rolę kolegiaty. Była świadkiem chrztów, ślubów arystokracji czy procesji, wiernie służyła dworowi książęcemu. Na przestrzeni wieków poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom. Wraz z nowymi właścicielami zmieniała się. Wiatry historii nie były dla niej łaskawe; trawiły ją pożary, niszczyły powodzie, nieprzyjacielskie wojska, bezlitośnie działał upływający czas i grzech zaniechania.

Jednak po każdym nieszczęściu, przychodził czas odbudowy. Tej ostatniej podjął się powiat raciborski. Żmudne i kosztowne prace remontowo-konserwatorskie dobiegły końca. Dziś świątynia rozpoczyna nowy rozdział i po raz kolejny zachwyca. Znawcy nie mają wątpliwości, że stanowi obecnie najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też śląską Saint-Chapelle.

źródło: zamekpistaowski.pl, oprac. żet