Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

25.04.2016 05:00 | 84 komentarze | acz

Ponad siedmiuset górników, którzy przeszli pod skrzydła Spółki Restrukturyzacji Kopalń otrzyma kilkadziesiąt tysięcy złotych odprawy. Pięciuset kolejnych otrzyma urlopy górnicze czyli 75 proc. pensji.

Odprawy dla górników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urlopy i odprawy to propozycja dla górników, których miejsce pracy jest przeznaczone do likwidacji. – To nie tak, że każdy górnik może skorzystać z tej formy pomocy i np. wziąć odprawę – mówi naszemu tygodnikowi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Górnik musi być związany z obiektem, który trafia do SRK. Tak stało się z Ruchem Anna, należącym wcześniej do Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna. 31 marca podpisana została umowa pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. i Kompanią Węglową S.A. dotycząca nieodpłatnego nabycia przez SRK KWK „Anna”. SRK przejęła również obowiązek wypłaty rent wyrównawczych dla byłych pracowników KWK „Anna”.

– Pracownicy KWK „Anna” objęci są programem osłon wynikających z Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego mogą korzystać z urlopu górniczego (556 uprawnionych) lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Stosowne wnioski o urlop złożyły już 554 osoby, a 749 osób wnioskuje o jednorazową odprawę – wylicza rzecznik SRK.

W mediach padały kwoty sięgające stu tysięcy złotych odprawy. – To raczej zawyżona suma. Górnikom przysługuje dwunastokrotność pensji. Jeśli przyjmiemy, że średnia pensja górnika wynosi 6 tysięcy złotych, to daje odprawę w wysokości 72 tysięcy złotych – wylicza Jajszczok. SRK S.A. będzie likwidować kopalnię „Anna” w oparciu o plan ruchu likwidowanej kopalni (musi być zatwierdzony przez miejscowy urząd górniczy) oraz program i plan likwidacji, który wymaga akceptacji Ministra Energii. Dopiero po sporządzeniu i przyjęciu tych dokumentów będzie można odpowiedzieć na pytanie co stanie się z terenem, infrastrukturą i budynkami po kopalni. – Zależy to także od zainteresowania wyrażanego przez potencjalnych nabywców. W praktyce wygląda to w ten sposób, że po przeprowadzeniu inwentaryzacji, wydzieleniu działek, ustaleniu własności, założeniu ksiąg wieczystych poszczególne składniki majątku oferowane są do sprzedaży w postępowaniu przetargowym  – tłumaczy rzecznik SRK.

(acz)