środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Związkowcy analizują biznesplan

19.03.2016 08:19 | 0 komentarzy | acz

Na początku tygodnia doszło do kolejnego spotkania strony społecznej z zarządem Kompanii Węglowej. Zarząd KW przekazał związkowcom biznesplan Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która ma przejąć kopalnie Kompanii Węglowej. Ustalono, że kolejna tura rozmów odbędzie się za 21 marca.

Związkowcy analizują biznesplan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozmowy z siedzibie Kompanii Węglowej były trudne, ale przebiegły w spokojnej atmosferze. Zarząd Kompanii Węglowej przekazał stronie społecznej biznesplan Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która ma przejąć 11 kopalń i 4 zakłady wchodzące obecnie w skład KW. Biznesplan zakłada m. in. pozyskanie inwestorów, którzy zaangażują w PGG ok. 2,2 mld. Nowa spółka ma osiągnąć rentowność już w 2017 roku.

- Musimy uratować firmę i wprowadzić 2,2 mld zł, po to, żeby ta spółka mogła dalej istnieć. I wszystko, co będzie się działo, jest podporządkowane temu celowi - powiedział Tomasz Rogala, prezes Kompanii Węglowej. Dodał, że zarząd przedstawił stronie społecznej biznesplan, gdzie znalazły się określone parametry finansowe. – I na temat tych parametrów będziemy rozmawiać  –zadeklarował prezes KW.

Jego zdaniem najważniejszym obecnie punktem rozmów ze stroną społeczną jest kwestia dojścia do rentowności PGG w końcu przyszłego roku. Bezpośrednio z tym powiązane są tzw. średniówki, czyli średnie miesięczne wynagrodzenia w Kompanii. Strona społeczna chce aby średniówki nie były niższe od ubiegłorocznych.

- Chcemy przede wszystkim uratować spółkę. O tym jak to osiągniemy chcemy dyskutować. Nie będziemy jednak niczego narzucać – powiedział prezes Tomasz Rogala.

Ustalono, że kolejna tura rozmów odbędzie się za 21 marca. Strona społeczna w oszczędny sposób informowała o przebiegu negocjacji.

- W dyskusji omawialiśmy dziś wiele wariantów dotyczących średnich wynagrodzeń. Zarząd poprosił o spotkanie za tydzień w celu przeanalizowania naszych propozycji. Zgodziliśmy się, by zarząd mógł mieć czas na analizy i podjęcie stanowiska w tej kwestii – powiedział po spotkaniu Przemysław Skupin z Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80.